لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

کمپین فعالین بلوچ از ادامه داشتن تجمعات اعتراضی در شهرهای سیستان و بلوچستان خبر داد


تصویری از به آتش کشیده شدن خودروی نیروی انتظامی توسط معترضان در سراوان (آرشیو)
تصویری از به آتش کشیده شدن خودروی نیروی انتظامی توسط معترضان در سراوان (آرشیو)

یک هفته پس از كشتار سوخت‌بران در سراوان و به دنبال آن، آغاز اعتصاب و اعتراضات در بسیاری از شهرهای سیستان و بلوچستان، «کمپین فعالین بلوچ» از ادامه تجمعات اعتراضی در شهرهای سراوان، سوران، زاهدان، خاش، و ایرانشهر در شب گذشته و درگیری شهروندان با نیروهای امنیتی خبر داده است.

کمپین فعالین بلوچ ضمن اعلام خبر ادامه تنش‌ها در شماری از شهرهای سیستان و بلوچستان، ویدیوهایی را منتشر كرده است كه در آن، معترضان ساختمان بخشداری آشار در شهرستان سرباز را به آتش كشیده و جاده پنجشیر–میرجاوه را نیز بسته‌اند.

از اوایل هفته گذشته و همزمان با آغاز اعتراضات، اینترنت موبایل در بسیاری از مناطق استان سیستان و بلوچستان قطع شده است. تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نیز از حضور گسترده نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در بسیاری از شهرهای این استان حکایت دارد.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار بررسی دقیق، بی‌طرفانه، و منصفانه شلیک به سوخت‌بران و مجازات قانونی عاملان و آمران شده است.

حساب فارسی وزارت خارجه آمریكا در توییتر، واكنش این نهاد را منتشر كرده كه ضمن ابراز نگرانی عمیق از قطع اینترنت و خشونت دولتی علیه سوخت‌بران و معترضان، جمهوری اسلامی ایران را به پایبندی به تعهدات خود در قبال حقوق بشر و آزادی‌های اساسی فرا خوانده است.

عفو بین الملل و چهار سازمان حقوق بشری دیگر، از جمهوری اسلامی خواسته اند از قطع اینترنت، به عنوان ابزاری برای پنهان کردن نقض نگران‌كننده و جدی حقوق بشر و جرایم بین‌المللی از جمله قتل‌های فراقضایی، مشابه آن چه در اعتراضات آبان ۹۸ و دی ۹۶، روی داد استفاده نكنند.

XS
SM
MD
LG