لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

پوتین می گوید حاضر است عاملان حملات سایبری به آمریکا را به طور مشروط تحویل واشنگتن دهد


Joe Biden, as US President, and Vladimir Putin, as Russia president (l-r), over US and Russian flags, on texture, partial graphic
Joe Biden, as US President, and Vladimir Putin, as Russia president (l-r), over US and Russian flags, on texture, partial graphic

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید آماده است، آنهایی که در حملات سایبری به آمریکا دست داشته‌اند را به‌ صورت مشروط، به مقام‌های قضائی ایالات متحده تحویل دهد.

آقای پوتین در مصاحبه‌ای که متن آن روز یکشنبه ۲۲خرداد پخش شد گفت، روسیه حاضر است دست اندرکاران حملات سایبری را به آمریکا تحویل دهد، اما ایالات متحده هم باید چنین کند.

رئیس جمهوری روسیه گفت: «ابتدا باید دو کشور رسما در این خصوص توافق کنند و این کار زمانی امکانپذیر است که آمریکا نیز متقابلا تبهکاران مورد نظر روسیه را به مقام های قضایی ما تحویل دهد.»

اولین دیدار جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا با همتای روسی خود برای چهارشنبه این هفته در شهر ژنو برنامه ریزی شده است و کاخ سفید می‌گوید، آقای بایدن حملات باج‌افزارها توسط عوامل روسیه را مطرح خواهد کرد.

آقای پوتین پیشتر نیز به شبکه ان بی سی گفت که روابط دو ابر قدرت به صورت کم سابقه ای سرد شده است.

در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس سران گروه هفت در بریتانیا، در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت با همتای روس خود هم نظر است که روابط بین دو کشور به سطح بسیاری پایینی افت کرده است. آقای بایدن همچنین از مقامات چین خواست که حقوق بشر را رعایت کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت: «پرزیدنت ترامپ شخصیت منحصر به فرد و با استعدادی بود، والا به رئیس جمهوری آمریکا نمی‌رسید. پرزیدنت جو بایدن کاملاً با او متفاوت است و تقریباً تمام عمر کاری خود را در سیاست صرف کرده است. طبعا امیدوارم روابط خوبی با پرزیدنت بایدن داشته باشیم، اما هم اکنون روابط روسیه و آمریکا به سطح بسیار پائینی سقوط کرده است.»

رییس جمهوری روسیه همچنین در گفتگو با رسانه های روسی ابراز امیدواری کرده است نشست سران دو کشور در ژنو، به بهبود «ثبات استراتژیک»، و توافق در موضوعاتی چون «لیبی، سوریه و محیط زیست» منجر شود.

امسال آمریکا و روسیه در مورد تمدید قرارداد «کاهش تسلیحات اتمی» موسوم به «استارت نو» توافق کردند و آقای پوتین می‌گوید، توافق کاخ سفید با این امر نشانه «حرفه ای و عملگرا» بودن آقای بایدن است.

XS
SM
MD
LG