لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

احتمال افزایش ۷۰ درصدی قیمت فراورده‌های شیری در ایران


آرشیو
آرشیو

سخنگوی انجمن صنایع لبنی در ایران از احتمال افزایش ۷۰ درصدی قیمت لبنیات در ایران خبر داد. به گفته محمدرضا بنی‌طبا، چنان‌چه افزایش قیمت هر کیلوگرم شیر خام از ۴۵۰۰ تومان به ۶۴۰۰ تومان به تصویب برسد، قیمت انواع فراورده‌های شیری نیز حدود ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای بنی‌طبا سه‌شنبه اول تیر ماه با انتقاد از «اعلام نرخ جدید شیر خام پیش از ابلاغ رسمی آن»، این کار را باعث تحریک بازار دانست و گفت: «قیمت شیر خام و فرآورده‌های لبنی که مشمول قیمت‌گذاری دولتی است، باید هم‌زمان ابلاغ شود.»

سخنگوی انجمن صنایع لبنی، در اظهاراتی دیگر با تاکید بر این که «قیمت‌گذاری دستوری تنها روی کاغذ است و بازار از کسی دستور نمی‌گیرد»، به ایسنا گفت: «در حال حاضر شیر خام با قیمت مصوب کیلویی ۴۵۰۰ تومان خرید و فروش نمی‌شود و قیمت آن بیش از پنج هزار تومان است.»

روز دوشنبه، سی و یکم خرداد، سید احمد مقدسی، رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران، از افزایش قیمت شیر خام به دستور ستاد تنظیم بازار و پس از تشکیل کارگروهی در وزارت جهاد کشاورزی خبر داده و گفته بود قرار است تا ساعاتی دیگر این افزایش قیمت از سوی مسئولان اعلام و ابلاغ بشود.

لبنیات از جمله کالاهای ضروری سبد خانوار است و افزایش قیمت ۷۰ درصدی آن موجب حذف یا کاهش این کالای حیاتی از غذای خانواده‌ها می‌شود.

XS
SM
MD
LG