لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

ریچارد گُلدبِرگ: تحریم شدن توسط جمهوری اسلامی «یک نشان افتخار تازه» است


ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها
ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

ریچارد گُلدبِرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌های که به تازگی در سمت «ریچارد گلدبرگ» سرپرست مقابله با «سلاح‌های کشتار جمعی ایران» در شورای امنیت ملی آمریکا خدمت کرده است،‌ روز یکشنبه به اقدام دولت ایران در اعلام وضع تحریم‌هایی علیه او واکنش نشان داد.

آقای گُلدبِرگ در حساب توئیتر خود نوشت: «من امروز یک نشان افتخار تازه کسب کردم: تحریم شدن توسط ایران به خاطر هماهنگ کردن کارزار فشار حداکثری دونالد ترامپ.»

آقای گُلدبِرگ همچنین به تجربه و کارنامه‌اش در زمینه امنیت ملی ایالات متحده اشاره کرد. او گفت: «من تاکنون به عنوان یک مقام رسمی شورای امنیت ملی کاخ سفید، رئیس ستاد کارکنان یک فرماندار، کارمند ارشد یک سناتور آمریکا، و مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خدمت کرده و به عنوان یکی از افراد ذخیره نیروی دریایی به افغانستان اعزام شدم.»

مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در واکنش به این اعلام یادآور شد که جمهوری اسلامی پیشتر او را نیز تحریم کرده بود و آن رژیم «دغدغه فکری عجیبی نسبت به این بنیاد دارد.» بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک مؤسسه پژوهشی مستقر در واشنگتن است که تمرکز آن بر سیاست خارجی و امنیت ملی قرار دارد.

آقای دوبوویتز در حساب توئیتر خود نوشت: «به این جمع خوش آمدید. این یک نشان افتخار است. جمهوری اسلامی به واقع دغدغه فکری عجیبی نسبت به بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها دارد.»

جیسون برادسکی، رئیس سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که مقر آن در نیویورک است، در واکنش به اعلام وضع تحریم علیه ریچارد گُلدبِرگ توسط ایران، تاکید کرد که «تهدیدها علیه اندیشکده‌ها، سازمان‌های مدافع حقوق، مخالفان [رژیم]، و دیگران شیوه همیشگی رژیم است.»

آقای برادسکی در توئیتر نوشت: «این [کار] سودی نخواهد داشت و باید به شدت توسط هر دو حزب محکوم شود.»

برخی کارشناسان سیاست خارجی آمریکا به این اعلام تحریم توسط ایران واکنشی طنزآلود و هجوآمیز داشتند.

جان نونن،‌ مشاور امور نظامی و دفاعی سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن، در حساب توئیتر خود نوشت: «هاهاها، ریچارد گُلدبِرگ. برنامه‌‌تان برای گذراندن تعطیلات‌ در تهران خراب شد.»

آقای نونن گفت: «هیچ چیزی نمی‌تواند به اندازه تحریم شدن آقای ریچارد گُلدبِرگ توسط ایرانی‌ها صبح خوبی را رقم بزند. به آن همه محصولات خوب ساخت ایران فکر کنید که ریچ [ریچارد گُلدبِرگ] دیگر نمی‌تواند آنها را بخرد!»

XS
SM
MD
LG