لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

بررسی کارشناسان نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره منشاء ویروس کرونا به نتیجه قطعی نرسید


مجسمه رهگذران با ماسک بیرون آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان، چین - عکس آرشیوی
مجسمه رهگذران با ماسک بیرون آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان، چین - عکس آرشیوی

نهادهای اطلاعاتی-‌امنیتی آمریکا به رئیس جمهوری آمریکا گفتند قادر نیستند در باره منشاء ویروس کرونا به نتیجه قطعی دست پیدا کنند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، اوریل هینز، رئیس اداره امنیت ملی ایالت متحده، که ۱۷ نهاد اطلاعاتی-امنیتی را زیر نظر دارد، روز سه‌شنبه ۲ شهریور (۲۴ اوت) در گزارش محرمانه‌ای که به پرزیدنت جو بایدن ارائه داد، اعلام کرد که بعد از بررسی داده‌های قابل دسترسی، نهادهای اطلاعاتی-امنیتی نمی‌توانند به قاطعیت تشخیص دهند ویروس کرونا که ابتدا در شهر ووهان چین گسترش یافت، از جانور به انسان منتقل شد یا در نتیجه درز اتفاقی از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان، اشاعه یافت.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خرداد ماه خود، منشاء ویروس کرونا را انتقال از جانور به انسان تشخیص داده بود. بعد از آن که منتقدان، بیشتر به علت امتناع چین از همکاری، گزارش سازمان بهداشت جهانی را ناکافی دانستند، پرزیدنت بایدن به نهادهای اطلاعاتی-امنیتی آمریکا ۹۰ روز فرصت داد در باره منشاء ویروس کرونا تحقیق کنند.

مقامات ایالات متحده به خبرنگاران گفتند قسمت‌هایی از گزارش محرمانه نهادهای امنیتی، ظرف چند روز آینده از طبقه‌بندی محرمانه خارج خواهد شد و به اطلاع عموم خواهد رسید.

بنا بر داده‌های آماری مرکز منابع کروناویروس دانشگاه جانز هاپکینز مریلند، از آغاز همه‌گیری کرونا در سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۹) تاکنون بیش از ۲۱۳.۲ میلیون نفر در اطراف جهان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شدند و بیش از ۴.۴ میلیون در اثر این بیماری، جان باختند.

در گزارش‌های اولیه، خفاش‌هایی که در یک بازار جانوران زنده به فروش می‌رسند، منشاء انتقال ویروس از جانور به انسان معرفی شده بودند. اما برخی از دانشمندان با اشاره به گزارش‌هایی در باره ابتلا به بیماری مشابه کووید-۱۹ در ووهان چین چند ماه قبل از اعلام رسمی دولت چین، و داده‌های دیگر، از جمله ازدحام اتوموبیل‌ها در پارکینگ بیمارستان‌های ووهان در آن زمان، احتمال دادند منشاء ویروس می‌تواند آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان باشد. این آزمایشگاه در گذشته روی انواع ویروس‌های کرونا تحقیق می‌کرد.

XS
SM
MD
LG