لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

همزمان با تلاش دولت آمریکا برای مقابله با نفوذ شرکت‌های فناوری چینی، انتقادها از خودسانسوری فیلم‌سازان هالیوود جهت جلب رضایت چین رو به افزایش است


آرشیو - نشان هالیوود
آرشیو - نشان هالیوود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - همزمان با تلاش دولت پرزیدنت ترامپ برای ممنوع کردن فعالیت شرکت‌های فناوری چینی «تیک‌‌تاک» و «وی‌چت» با هدف جلوگیری از گسترش بازوهای امنیتی چین در خارج از مرزهای آن کشور، نگرانی‌های مقامات و گروه‌های مدنی در مورد نفوذ چین در هالیوود نیز افزایش یافته است.

بنا بر یک گزارش جدید، شرکت‌های فیلم‌سازی هالیوود برای این که گیشه‌های سود‌آور سینمای چین را از دست ندهند، بسیاری از فیلم‌های خود را سانسور می‌کنند. در این گزارش آمده است که چین بر فیلم‌هایی که در سینماهای جهان اکران می‌شود، تاثیر زیادی گذاشته است.

در این گزارش ۹۴ صفحه ای که روز چهارشنبه توسط «پِن امریکا» (انجمن قلم آمریکا)، یک سازمان آزادی بیان مستقر در نیویورک است منتشر شد، با نام بردن از برخی فیلم‌های معروف که پخش آنها در چین ممنوع شد، هشدار داده شده که مهره‌های اصلی هالیوود به شکل فزاینده‌ای تصمیمات عمده‌ای را برای جلب رضایت چین و حفظ بازار پررونق این کشور می‌گیرند و دست به خودسانسوری می‌زنند.

اما مایک گنزالز، هموند ارشد بنیاد هریتج که پژوهش‌های گسترده‌ای در زمینه تلاش چین برای رخنه در فرهنگ آمریکا انجام داده است، می‌گوید این که مخاطبان آمریکایی به تماشای فیلم‌های سانسورشده توسط قدرت‌های خارجی بنشینند، قابل قبول نیست.

مقامات دولت آمریکا نیز علیه تلاش‌های چین برای انتشار تبلیغات به نفع چین در جهان سرگرمی هشدار داده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به تازگی در جریان سخنرانی خود درباره چین در کتابخانه و موزه ریچارد نیکسون در کالیفرنیا ایراد کرد، گفت: «در هالیوود، که در همین نزدیکی قرار دارد - این مرکز آزادی خلاقه آمریکایی [...] - حتی کوچکترین اشاره به چین که به مذاق آنها خوش نیاید با خودسانسوری مواجه می‌شود.»

ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، نیز ماه گذشته طی سخنانی در میشیگان، صنعت سینما را به خاطر خودسانسوری مطالب‌شان برای جلب رضایت چین، به شدت مورد انتقاد قرار داد. ‌

در همین حال، تد کروز، سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس، در ماه ژوئن قوانینی را وضع کرد که به موجب آن همکاری دولت ایالات متحده با فیلمسازان آمریکایی قطع خواهد شد، مگر آن که آنها موافقت کنند که فیلم‌های خود را به خاطر ورود به بازار چین سانسور نکنند.

XS
SM
MD
LG