لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۳

باج‌افزارها از یک دردسر اقتصادی به تهدیدی علیه امنیت ملی تبدیل شده‌اند


کامیون‌های تانکر نزدیک در ورودی شرکت خط لوله کولونیال پارک کرده اند - ۱۲ مه ۲۰۲۱
کامیون‌های تانکر نزدیک در ورودی شرکت خط لوله کولونیال پارک کرده اند - ۱۲ مه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - حمله سایبری اخیر به شرکت کلونیال، گرداننده بزرگترین خط لوله نفت خام در ایالات متحده، نشان می‌دهد که مجرمان اینترنتی چگونه بیش از پیش شرکت‌ها و سازمان‌ها را برای دریافت باج هدف قرار می‌دهند، و مقامات و کارشناسان این اقدامات را تهدید فزاینده‌ای علیه امنیت ملی قلمداد می‌کنند.

این هکرها پس از رخنه به سیستم کامپیوتری قربانیان با استفاده از بدافزار، فایل‌ها را به کد‌های رمزدار تبدیل می‌کنند. آنها سپس برای برگرداندن (آزاد کردن) این داده‌ها، درخواست باج می‌کنند.

بنا بر گفته مایکل دنیل، رئیس و مدیرعامل اتحادیه تهدیدات سایبری، در سال ۲۰۱۳ یک حمله باج‌افزار معمولاً کامپیوتر‌های شخصی افراد را هدف قرار می‌داد، که با پرداخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار، کاربران می توانستند دوباره به فایل‌های کامپیوتری خود دسترسی پیدا کنند.

در سال‌های اخیر، باج افزارها به یک کسب‌و‌کار بزرگ مجرمانه تبدیل شده‌اند. بنا به گزارش اخیر شرکت امنیت سایبری «پالو آلتو نت‌ورکس»، سازمان‌های قربانی در آمریکای شمالی و اروپا به طور متوسط بیش از ۳۱۲ هزار دلار باج پرداخت کرده‌اند که این رقم، در مقایسه با ۱۱۵ هزار دلار در سال ۲۰۱۹، افزایش چشمگیری داشته است. به گزارش این شرکت، سال گذشته میزان بالاترین باج پرداخت شده ۱۰ میلیون دلار بود، و بالاترین میزان باج درخواستی به ۳۰ میلیون دلار افزایش یافت.

جوزف بلانت، مدیرعامل شکرت خط لوله کلونیال، روز چهارشنبه تایید کرد که در ۷ ماه مه ، تنها چند ساعت پس از حمله سایبری به سیستم کامپیوتری این شرکت که موجب اختلال در تامین نفت سواحل شرقی ایالات متحده شده بود، اجازه داد باج ۴.۴ میلیون دلاری پرداخته شود.

البته این بزرگترین باج پرداخت شده توسط یک سازمان یا شرکت نیست. سال گذشته، شرکت گارمین، که سازنده ساعت هوشمند محبوب برای آنالیز کردن فعالیت فیزیکی و ورزشی است، بنا بر گزارش‌ها مبلغ ۱۰ میلیون دلار باج پرداخت.

XS
SM
MD
LG