لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

ارائه فهرست «غیر رسمی» وزیران پیشنهادی کابینه رئیسی به مجلس؛ امیرعبداللهیان وزارت خارجه، وحیدی وزارت کشور، خطیب وزارت اطلاعات


ابراهیم رئیسی. آرشیو
ابراهیم رئیسی. آرشیو

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه ۲۰ مرداد فهرست وزیران پیشنهادی کابینه خود را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرد، ولی سخنگوی هیات رئیسه مجلس می‌گوید تا شنبه آینده که این فهرست توسط مجلس اعلام وصول شود، امکان تغییر در آن وجود خواهد داشت. در این فهرست هیچ زنی به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس جمهوری اسلامی ایران در فهرست پیشنهادی خود حسین ‌امیرعبداللهیان را به عنوان وزیر امور خارجه، اسماعیل خطیب را به عنوان وزیر اطلاعات، احمد وحیدی را به عنوان وزیر کشور، و جواد اوجی را به عنوان وزیر نفت معرفی کرده است.

در این فهرست، محمد رضا آشتیانی به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ احسان خاندوزی به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ رستم قاسمی به عنوان وزیر راه و شهرسازی؛ عزت الله ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری؛ رضا فاطمی امین به عنوان وزیر صنعت، معدن، و تجارت؛ و محمدمهدی اسماعیلی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد شده‌اند.

در فهرست پیشنهادی ابراهیم رئیسی همچنین اسامی عیسی زارع پور به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین باغگلی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر نیرو، حمید سجادی هزاوه به عنوان ورزش و جوانان، محمدعلی زلفی گل به عنوان علوم، تحقیقات و فناوری، امین‌حسین رحیمی به عنوان وزیر دادگستری، جواد ساداتی نژاد به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، حجت‌الله عبدالملکی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و بهرام عین اللهی به عنوان وزیر بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، نظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، این فهرست را غیررسمی دانسته و گفته است، فهرست رسمی کابینه «همان چیزی خواهد بود که روز شنبه اعلام وصول شود.» به گفته آقای موسوی «پس از اعلام وصول، جلسات کمیسیون‌ها برای بررسی برنامه وزرای کابینه سیزدهم برگزار خواهد شد.»

در میان فهرست وزیران پیشنهادی کابینه ابراهیم رئیسی، نام چند تن از مقامات کابینه‌های اول و دوم محمود احمدی نژاد، از جمله رستم قاسمی و احمد وحیدی، دیده می شود.

احمد وحیدی در دولت احمدی نژاد وزیر دفاع بود. او به دست داشتن در بمب گذاری مرکز یهودیان بوینوس آیرس متهم و از سوی پلیس بین المللی به اتهام رابطه با این بمب گذاری مرگبار تحت تعقیب است.

رستم قاسمی نیز در دولت محمود احمدی نژاد وزیر نفت بود. آقای قاسمی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

همچنین، حسین امیر عبداللهیان که از سوی ابراهیم رئیسی برای وزارت خارجه پیشنهاد شده است، از مقام های ارشد وزارت خارجه در دولت حسن روحانی بود که پس از مدتی توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برکنار شد.

خبرگزاری ایسنا، برخی از سوابق سایر وزرای پیشنهادی ابراهیم رئیسی را توضیح داده است. این خبرگزاری می گوید اسماعیل خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات، ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه و رییس حراست آستان قدس رضوی را بر عهده داشته است. همچنین، عیسی زارع‌پور، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیشتر معاون رییس قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بوده است.

به گزارش ایسنا، احسان خاندوزی، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، در حال حاضر نماینده مجلس یازدهم، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس فراکسیون فضای تولید و کسب و کار مجلس است. گزارش می افزاید محمدرضا آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی دفاع ، پیشتر جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس بازرسی و ایمنی ستاد کل نیروهای مسلح بوده است.

در این میان، ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه مسعود میرکاظمی را به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب کرد. آقای میرکاظمی پیشتر وزیر نفت، وزیر بازرگانی، و نماینده تهران در مجلس بوده است.

آقای رئیسی اوایل این هفته نیز محمد مخبر را به عنوان معاون اول رئیس جمهوری اسلامی منصوب کرد.

قرار است آن طور که سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است، پس از اعلام وصول فهرست اعضای کابینه، بررسی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی « پس از ایام عاشورا و تاسوعای حسینی در دستورکار صحن علنی مجلس» قرار گیرد.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۲ مرداد در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی خواستار تشکیل فوری دولت او شده بود.

XS
SM
MD
LG