لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۰

پرزیدنت دونالد ترامپ مدال آزادی را به دن گیبل، قهرمان و مربی پیشکسوت کشتی، اعطاء می‌کند


مربی سابق کشتی «دنی گیبل»، راست، در یک مصاحبه خبری (عکس از آرشیو)
مربی سابق کشتی «دنی گیبل»، راست، در یک مصاحبه خبری (عکس از آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است روز دوشنبه ۱۷ آذر، مدال آزادی ریاست جمهوری را به دَنی مَک گِیبِل، کشتی‌گیر نامدار آمریکایی، اعطاء کند.

بنا بر بیانیه‌ای که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شده است، این جایزه معتبر، که بالاترین نشان غیرنظامی کشور است، توسط رئیس جمهوری آمریکا به افرادی اعطا می‌شود که در امنیت یا منافع ملی کشور، صلح جهانی، یا سایر اقدامات مهم دولتی یا خصوصی، کمک شایانی به ایالات متحده آمریکا کرده‌اند.

آقای گیبل بدون شک یکی از معروف‌ترین کشتی‌گیران تاریخ محسوب می‌شود. او متولد آیووا است و در دانشگاه ایالتی آیووا کشتی می‌گرفت. وی در دوران دانشجویی بارها به عناوین قهرمانی در رده‌های مختلف این ورزش دست یافت.

آقای گیبل پس از پایان دانشگاه، به عنوان یکی از کشتی‌گیران آمریکا در عرصه جهانی به رقابت پرداخت. او طی سال‌ها ورزش حرفه‌ای برنده چندین عنوان قهرمانی جهانی شد و در بازی‌های المپیک سال ۱۹۷۲ در شهر مونیخ، آلمان نیز مدال طلا گرفت.

مسابقه کشتی بین دن گیبل از واترلو، آیووا و روسل آشورالیف، بازیکن اتحاد جماهیر شوروی در بازی های المپیک مونیخ، آلمان - ۱ سپتامبر ۱۹۷۲
مسابقه کشتی بین دن گیبل از واترلو، آیووا و روسل آشورالیف، بازیکن اتحاد جماهیر شوروی در بازی های المپیک مونیخ، آلمان - ۱ سپتامبر ۱۹۷۲

آقای گیبل پس از دوران کشتی‌گیری، در کسوت مربی‌گری به این ورزش بازگشت و با کسب بیشترین برد در دانشگاه آیووا تاریخ‌ساز شد. تیم‌های آقای گیبل بیشترین دریافت‌کنندگان عناوین قهرمانی خود را در طول سال‌های فعالیت او به عنوان مربی کشتی به دست أوردند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که آقای گیبل به دلیل یک عمر دستاوردهای خود دریافت کننده جوایز و افتخارات شایسته بسیاری از جمله «کشتی‌گیر برجسته کشور» بوده است. نام او همچنین در تالار مشاهیر کشتی ایالات متحده آمریکا، تالار مشاهیر المپیک ایالات متحده آمریکا، و تالار مشاهیر کشتی ملی درج شده است. او الهام‌بخش هزاران ورزشکار در ایالت آیووا، آمریکا، و جهان بوده است.

امروز، آقای گیبل ۷۲ ساله همراه با همسرش هنوز در ایالت آیووا زندگی می کند. او نویسنده، سخنران انگیزشی، پدر، و پدربزرگ است.

XS
SM
MD
LG