لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

پاپ فرانسیس در عراق: اعمال خشونت به نام خدا «بزرگترین کفر» است


سخنرانی پاپ فرانسیس در یک مراسم گفتگوی بین ادیان در مکان باستانی اور در نزدیکی شهر ناصریه عراق - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
سخنرانی پاپ فرانسیس در یک مراسم گفتگوی بین ادیان در مکان باستانی اور در نزدیکی شهر ناصریه عراق - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان که به عراق رفته است، روز شنبه ۱۶ اسفند در شهر باستانی اور، در یک مراسم گفتگوی بین ادیان شرکت کرد و از مسلمانان و مسیحیان عراق و پیروان دیگر مذاهب خواست که دشمنی‌های تاریخی را کنار بگذارند و برای صلح و همبستگی کار کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مراسم در نزدیکی زیگورات ۶ هزار ساله باشکوهی در جنوب عراق برگزار شد. پاپ در اور، همچنین از «محل تولد حضرت ابراهیم» دیدن کرد و اعمال خشونت به نام خدا را «بزرگترین کفر» دانست.

پاپ فرانسیس در اور گفت: «از این محل، جایی که زادگاه ایمان است، از سرزمین پدرمان ابراهیم، بیایید شهادت دهیم که خدا بخشنده است و بزرگترین کفر این است که به نامش از طریق تفنر از برادران و خواهرانمان، بی حرمتی کنیم.»

پیش از شرکت در این مراسم، پاپ فرانسیس با آیت الله سیستانی، مرجع شیعیان، در شهر نجف دیدار و گفتگو کرد. آیت الله سیستانی، ۹۰ ساله، یکی از پرنفوذترین چهره های جهان شیعه به شمار می رود. نفوذ او هم در عراق و هم خارج از مرزهای عراق گسترده است. دیدار تاریخی پاپ و آیت الله سیستانی اولین دیدار یک پاپ با یک روحانی ارشد شیعه به شمار می رود.

پس از این دیدار، مرجع شیعه از رهبران دینی جهان خواست که قدرت های بزرگ را پاسخگو کنند و همچنین خواستار آن شد که خرد و شعور بر جنگ چیره شود. او اضافه کرد که مسیحیان عراق باید مانند همه مردم عراق، صلح و همزیستی مسالمت آمیز را در زندگی تجربه کنند.

دیدار این دو رهبر دینی در خانه آیت الله سیستانی صورت گرفت؛ خانه‌ای در نزدیکی حرم «امام علی» که او چندین دهه آن را اجاره کرده است.

اگر چه ابراهیم پدر دینی مسیحیان، مسلمانان، و یهودیان (موسوم به پیروان ادیان ابراهیمی) به شمار می‌رود، نماینده‌ای از یهودیان در این رویداد بین ادیان که در شهر اور برگزار شد،‌ حضور نداشت. در سال ۱۹۴۷، یک سال قبل از تولد کشور اسرائيل، جامعه یهودیان عراق ۱۵۰ هزار نفر بود. اما تعداد آنها اکنون تک رقمی است. یک مقام یک کلیسای محلی گفت با یهودیان تماس گرفته شده بود و از آنها دعوت شده بود در این مراسم شرکت کنند، اما شرایط، به ویژه با توجه به این که یک جامعه ساختاریافته ندارند، «پیچیده بود.»

هدف اصلی سفر پاپ فرانسیس، گفتگو بین ادیان قلمداد شده است.

XS
SM
MD
LG