لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

پلیس مانع پایین کشیدن مجسمه اندرو جکسون در مجاورت کاخ سفید شد


مواجهه پلیس و تظاهرکنندگان در میدان لافایه در مقابل کاخ سفید در شهر واشنگتن.
مواجهه پلیس و تظاهرکنندگان در میدان لافایه در مقابل کاخ سفید در شهر واشنگتن.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پلیس شهر واشنگتن دوشنبه شب مانع گروهی شد که تلاش داشتند مجسمه اندرو جکسون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، را در مجاورت کاخ سفید پایین بکشند.

تظاهرکنندگان در «میدان لافایت» طناب بر گردن مجسمه جکسون انداخته بودند تا آن را پایین بکشند، اما با مداخله ده‌ها افسر «پلیس پارک ایالات متحده» با استفاده از باتوم و اسپری فلفل از اطراف میدان به بیرون رانده شدند.

پرزیدنت دونالد ترامپ دوشنبه شب در توییتی رفتار تظاهرکنندگان را تقبیح کرد و هشدار داد: «بر مبنای قانون حفظ بناهای یادبود کهنه سربازان جنگ این کار ۱۰ سال زندان دارد. مراقب باشید!»

تظاهرکننده ای بر گردن مجسمه اندرو جکسون طناب انداخته است تا آن را پایین بکشند.
تظاهرکننده ای بر گردن مجسمه اندرو جکسون طناب انداخته است تا آن را پایین بکشند.

این بنا اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهوری ایالات متحده طی سال های ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۷، را در اونیفورم نظامی نشسته بر اسبی برخاسته بر دوپای عقبش تجسم کرده که ادای احترامی به سوابق نظامی او پیش از دوره ریاست جمهوری‌اش است. اما جکسون برای امضای قانون ۱۸۳۰ که منجر به کوچ اجباری هزاران بومی آمریکایی از سرزمین‌هایشان در جنوب ایالات متحده شد مورد انتقاد قرار داشته است. در آن رویداد موسوم به «مسیر اشک‌ها» بسیاری از بومیان در کوچ به سمت غرب جان باختند.

جکسون همچنین دارای برده‌های متعدد در مزارعش در ایالت تنسی بود و اغلب با آنها رفتار تندی داشت.

تلاش برای سرنگون کردن مجسمه جکسون بخشی از اعتراضات جاری علیه نژادپرستی است که از مرگ جرج فلوید، آمریکایی آفریقایی تبار، در بازداشت پلیس شهر مینه سوتا نشات گرفته است.

XS
SM
MD
LG