لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

دادگاهی در پاکستان به مقامات دستور داده است فرد محکوم به قتل روزنامه نگار آمریکایی را آزاد کنند


احمد عمر سعید شیخ، متهم به طراحی برای ربودن و گردن زدن دنیل پرل، گزارشگر وال استریت جورنال، در دادگاهی در کراچی در پاکستان دیده می شود. آرشیو، ۲۹ مارس ۲۰۰۲
احمد عمر سعید شیخ، متهم به طراحی برای ربودن و گردن زدن دنیل پرل، گزارشگر وال استریت جورنال، در دادگاهی در کراچی در پاکستان دیده می شود. آرشیو، ۲۹ مارس ۲۰۰۲

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک دادگاه در استان سند در جنوب پاکستان به مقام های مسئول دستور داده است تبعه بریتانیایی را که در سال ۲۰۰۲ در قتل دنیل پرل، روزنامه نگار آمریکایی، محکوم شده بود به فوریت آزاد کنند.

حکم دادگاه عالی کراچی که روز پنج شنبه صادر شد دستور بازداشت موقت را که مانع آزادی احمد عمر شیخ، متولد بریتانیا، شده بود لغو می کند. همین دادگاه هشت ماه پیش محکومیت او در این جنایت را تغییر داده بود.

در حکم آوریل ۲۰۲۰، محکومیت احمد عمر شیخ برای صرفا جرم آدم ربایی به هفت سال زندان تغییر یافت و به او امکان آزادی از زندان را می داد. سه فرد دیگر هم که در همین پرونده در دادگاهی مشابه در ۱۸ سال پیش به حبس ابد محکوم شده بودند تبرئه شدند.

مقام های مسئول آزادی این چهار نفر را به دلیل نگرانی از امنیت عمومی متوقف کردند. از این قانون اغلب در پرونده های مهم استفاده می شود تا دادستان ها فرصت تقاضای تجدیدنظر نهایی را داشته باشند.

در حکم مکتوب دادگاه عالی کراچی در روز پنج شنبه دستور بازداشت بازدارنده مردود شمرده شده است و به مقامات دستور داده شده این چهار مرد «بی درنگ از زندان آزاد شوند». در حکم صادره دستور داده شده به شیخ و دیگران اجازه ترک پاکستان داده نشود.

قضات دادگاه عالی کراچی به دولت های فدرال و استانی دستور داده اند این چهار فرد را بدون اجازه قبلی دادگاه مذکور بازداشت نکنند و تحت هیچ گونه بازداشت بازدارنده قرار ندهند.

دنیل پرل، خبرنگار روزنامه وال استریت جورنال، که در زمان قتل ۳۸ سال داشت، برای تحقیق درباره ارتباط احتمالی بین ستیزه جویان اسلامگرا و طراحان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به کراچی رفته بود. او ربوده و چند هفته بعد گردن زده شد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای نسبت به حکم دادگاه عالی استان سند در ۲۴ دسامبر مبنی بر آزادی چند تروریست مسئول قتل دنیل پرل ابراز نگرانی عمیق کرده است: «به ما اطمینان خاطر داده شده است که متهمان هنوز آزاد نشده اند.»

خانواده پرل و مقامات در پاکستان به طور جداگانه در دیوان عالی پاکستان تقاضای تجدیدنظر در حکم صادره را کرده اند.

دیوان عالی پاکستان ۵ ژانویه ۲۰۲۱ درباره این پرونده جلسه ای برگزار می کند.

یک وکیل خانواده پرل به صدای آمریکا گفت شیخ تا تکمیل تجدیدنظر آزاد خواهد بود، اما هر چهار نفر، در صورت موفقیت در لغو حکم تبرئه، برای همیشه به زندان برخواهند گشت.

XS
SM
MD
LG