لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

در پی بالا گرفتن تنش در شبه جزیره کره؛ سئول از پیونگ‌ یانگ خواست به پیمان نظامی بین دو کره احترام بگذارد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

درپی تهدیدهای اخیر کره شمالی، وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای از آمادگی کامل برای پاسخ به هرگونه شرایط مرتبط با کره‌شمالی خبر داد و از پیونگ‌ یانگ خواست تا از پیمان‌ نظامی بین دو کره پیروی کند.

به گزارش رویترز، جلسه شورای امنیت ملی کره جنوبی با حضور روسای امنیتی و دیپلمات‌ها «به منظور بررسی وضعیت فعلی شبه جزیره (کره)» روز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه برگزار شد. در همین رابطه وزارت اتحاد و وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌‌های جداگانه از کره شمالی خواستند تا به پیمان‌ نظامی بین دو کره احترام بگذارد.

در بیانیه وزارت اتحاد این کشور آمده است که دو کره باید برای رعایت تمام توافق‌های حاصل شده بین دو کره،تلاش کنند.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز در بیانیه خود با اعلام آمادگی برای پاسخگویی به «هرگونه شرایط» افزود که این کشور از نزدیک بر حرکات ارتش کره شمالی نظارت دارد.

تشدید تنش بین این دو کشور یک روز پیش از بیستمین سالگرد نخستین اجلاس بین کره ای در سال ۲۰۰۰ صورت می گرفته است. اجلاسی که موضوع آن تعهد به افزایش گفت‌گو و همکاری بین دو کره بوده است.

این تنش ها پس از آن بالا گرفت که کره شمالی روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد ماه اعلام کرد که تمامی خطوط ارتباطی با کره جنوبی را قطع می‌کند. کره شمالی پیش از این تهدید کرده بود که اگر کره جنوبی از ارسال اعلامیه‌ها و برگه‌های تبلیغاتی به همسایه شمالی خود جلوگیری نکند، روابط قطع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG