لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۱

ایالات متحده ۹ نفر را به فعالیت کردن به عنوان «مأموران غیرقانونی چین» در آمریکا متهم کرد


وزارت دادگستری آمریکا (آرشیو)
وزارت دادگستری آمریکا (آرشیو)

یک هیئت منصفه عالی دادگاه فدرال در نیویورک روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه کیفرخواستی را علیه نه نفر به اتهام فعالیت غیرقانونی برای جمهوری خلق چین بدون دادن اطلاع قبلی به دادستان کل کشور، صادر کرد. این افراد همچنین متهم شده‌اند که به دستور دولت پکن، برخی شهروندان چینی‌تبار آمریکا را تحت نظر قرار داده و سعی کرده‌اند آنها را وادار کنند به چین بازگردند.

برخی از این نه نفر چینی‌تبار و برخی دیگر آمریکایی هستند. دادستان بخشی در نزدیکی ووهان چین، برای مدیریت این گروه و حصول اطمینان از این که مدارک و شواهد از بین برده خواهد شد، به آمریکا اعزام شده بود.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، عملیات این گروه گوشه‌ای از «عملیات شکار روباه» است که توسط پکن در سراسر دنیا اجرا می‌شود.

مطابق قوانین آمریکا، عوامل دولت‌های خارجی در این کشور باید ثبت‌نام کنند.

الن کولر، معاون مدیر بخش ضداطلاعات پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، گفته است که این سازمان به حفاظت از قربانیان آزار و اذیت و ارعاب دولت چین، یا هر دولت دیگری که به این گونه اعمال دست می‌زند، ادامه می‌دهد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG