لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

رویترز: حملات شبه نظامیان در نیجریه دست کم ۶۰ کشته بر جای گذاشت


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

گزارش‌ها حاکی است که در پی دو حمله شبه نظامیان در شمال شرق نیجریه دست کم ۲۰ سرباز و بیش از ۴۰ غیرنظامی کشته و صدها نفر زخمی شدند.

به گزارش رویترز، این دو حمله روز شنبه ۲۴ خردادماه در مونگونو و انگانزای در استان بورنو چند روز پس از آن صورت گرفت که شبه نظامیان دست کم ۶۹ نفر را در حمله به روستایی در یک منطقه دیگر به نام گوبیو کشته بودند.

بنابر این گزارش دو کارمند خدمات بشردوستانه و سه نفر از ساکنان این منطقه به رویتز گفتند که شبه نظامیان مسلح به سلاح‌های سنگین از جمله موشک انداز راکتی بودند و در ساعت ۱۱ به وقت محلی مونگونو که قطب سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی محسوب می شود، این شبه نظامیان به نیروهای دولتی حمله کرده و با وجود تلفات، دست کم ۲۰ سرباز را کشتند و به مدت سه ساعت در منطقه بودند.

همچنین این منابع گزارش دادند که صدها غیرنظامی در این حملات زخمی شدند. رویترز نوشت که شبه نظامیان پاسگاه پلیس محلی و محل استقرار نیروهای کمک‌رسان سازمان ملل را به آتش کشیدند. اگر چه سخنگوی سازمان ملل گفت که خسارات سنگنی به اموال آن‌ها وارد نشده ست.

شبه نظامیان همچنین نامه‌هایی را به زبان هوسه‌ای در میان مردم پخش کرده و به آنها هشدار دادند تا با «ارتش، غربی‌های سفیدپوست مسیحی یا سایر کافران» همکاری نکنند.

رویترز نوشت که شبه نظامیان در همان روز با حمله به منطقه نگانزای بیش از ۴۰ غیرنظامی را کشتند. هنوز مقامات آمریکایی درباره این حملات اظهارنظری نکرده‌اند.

بوکوحرام خواهان برقراری حکومت اسلامی در نیجریه است. بوکوحرام و گروه شبه نظامی مرتبط با آن موسوم به «داعش استان غرب آفریقا» هزاران نفر را در شمال شرق نیجریه کشته و آواره کرده‌اند. این گروه منشعب از بوکوحرام مسئولیت دو حمله روز شنبه و همچنین حمله در گوبیو را برعهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG