لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

اعلام جرم دادستانی شهر نیویورک علیه سازمان ترامپ؛ وکلای رییس‌جمهوری پیشین: انگیزه سیاسی دارند


آرشیو
آرشیو

دادستانی شهر نیویورک علیه سازمان ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و مدیرکل امور مالی آن اعلام جرم کرده است. در همین حال وکلای سازمان ترامپ اعلام جرم و اتهامات مالی را بی‌سابقه و با انگیزه‌های سیاسی خوانده‌اند.

دادستانی نیویورک روز پنج‌شنبه آلن وایسلبرگ ۷۳ ساله، مدیرکل امور مالی سازمان ترامپ را به اتهام «کلاهبرداری و جرایم مالیاتی» بازداشت کرد. او پس از حضور در دادگاه مقدماتی، خود را بی‌گناه خواند و به طور موقت آزاد شد، اما به حکم دادگاه پاسپورتش را به مقامات تحویل داد.

وکیل سازمان ترامپ اقامه اتهامات علیه یک رئیس‌جمهوری پیشین را بی‌سابقه خوانده است.

آلن فیوترفاس گفت: «به باور من در ۲۴۴ سال گذشته یک مورد هم نبوده است که دادستان یک شهر یک رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، یا کارمندانش، یا شرکتش را تحت پیگرد قانونی قرار داده باشد. این به معنی زیر پا گذاشتن موازین است و صادقانه بگویم که نه فقط به عنوان یک وکیل، بلکه [در جایگاه] یک شهروند، نگرانی بسیاری در این باره دارم.»

این نخستین بار است که دادستانی نیویورک پس از دو سال تحقیق علیه سازمان ترامپ اعلام جرم کرده است.

بر اساس دادخواست دادستانی نیویورک، شخص وایسلبرگ به تنهایی متهم به «فرار مالیاتی بالغ بر یک میلیون دلار» شده است.

دادستان نیویورک گفته است اسناد نشان می‌دهند که سازمان ترامپ با «کلاهبرداری مالیاتی» در ۱۵ سال گذشته، حقوق و مزایای مدیران ارشد خود را افزوده است، بدون این که آن درآمدها را به اداره مالیات بر درآمد ایالتی یا فدرال اعلام کرده باشند و بدون آن که مالیات مقرر بر آن‌ها را پرداخته باشند.

کری دونه از دادستانی نیویورک این پرداخت‌ها را «غیر قانونی و گسترده» خوانده است.

سوزان نه‌-شلِس، یکی دیگر از وکلای سازمان ترامپ، اعلام جرم علیه این سازمان را با انگیزه سیاسی خواند و گفت که چنین رویه‌ای تنها در کشورهای فاسد رخ می‌دهد و نباید اجازه داد در آمریکا، بزرگترین دموکراسی در جهان، تکرار شود.

به گفته یکی از دادستانان سابق، اعلام جرم دولت علیه شرکت‌های تجاری گامی نیست که به‌سادگی برداشته شود، زیرا معمولا نتایج وخیمی برای آن شرکت، از جمله واخواست وام‌های بانکی و ورشکستگی در برخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG