لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

روسای مشترک گروه مینسک و وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان جهت یافتن راه‌حلی برای مناقشه قره باغ کوهستانی در واشنگتن دیدار کردند


نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری جلسه‌ای در واشنگتن با هدف یافتن راه‌حلی برای مناقشه قره باغ کوهستانی خبر داد.

بنا بر این بیانیه، این نشست روز شنبه ۳ آبان با حضور روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا و وزیران خارجه کشورهای آذربایجان و ارمنستان، و نیز استیون بیگن، معاون وزیر خارجه آمریکا برگزار شد.

در این نشست روسای مشترک گروه مینسک از هر دو طرف خواستند که با اتخاذ اقدامات فوری، همه مفاد بیانیه مشترک مورخ ۱۰ اکتبر مسکو را مطابق تعهدات خود اجرا کنند و برقراری آتش‌بس فوری بشردوستانه، پارامترهای احتمالی برای نظارت بر آتش‌بس، و آغاز مذاکرات اساسی جهت یافتن راه‌حلی فراگیر برای این مناقشه را مد نظر قرار دهند.

آنها همچنین به طرفین یادآور شدند که رئیس‌جمهوری‌های آمریکا، فرانسه، و روسیه در تاریخ ۱ اکتبر با انتشار یک بیانیه مشترک، ضمن محکوم کردن تشدید درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی خواستار توقف فوری خصومت‌ها میان نیروهای نظامی دو طرف شده بودند. در این نشست همچنین به بیانیه مشترکی که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به همراه وزیران خارجه فرانسه و روسیه در تاریخ ۵ اکتبر در همین رابطه صادر کرده بودند، اشاره شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری‌های تازه‌ای بین بین دو کشور بر سر ارتفاعات قره باغ کوهستانی (ناگورنو قره‌ باغ)، به راه افتاده است.

بنا بر این گزارش، در شرایطی که هر دو طرف درگیر یکدیگر را به دلیل جلوگیری از حل و فصل مسالمت‌آمیز این مناقشه مقصر می‌دانند، روز یکشنبه درگیری‌های تازه‌ای در این منطقه روی داد.

ارمنستان نیروهای آذربایجان را به گلوله‌باران جوامع محلی کوچک غیر نظامی متهم کرد. در مقابل دولت باکو نیز با انکار اتهام کشتن غیرنظامیان، گفت که در صورت عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از میدان جنگ حاضر به اجرای آتش‌بس است.

XS
SM
MD
LG