لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

بنیامین نتانیاهو: توافق اسرائیل با امارات دستاوردی تاریخی و پیامی قاطع به ایران بود؛ رژیم در حال گسترش تروریسم است و تصمیم شورای امنیت شرم‌آور بود


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید که توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی دستاوردی بزرگ و حاوی پیامی قاطع برای ایران است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه در گفت‌وگو با اریک شان از شبکه فاکس‌نیوز، ضمن تقدیر از پرزیدنت ترامپ و ایالات متحده در به ثمر رسیدن این توافق تاریخی، گفت: «به لطف پرزیدنت ترامپ و ولیعهد [امارات] بن زاید ما تاریخ‌ساز شده‌ایم. صلح چیز خوبی است و این صلح، دو کشور دارای پیشرفته‌ترین اقتصادهای جهان که از میانه‌روترین کشورهای جهان هستند را به هم نزدیک کرده است.»

آقای نتانیاهو گفت:‌ «ما در حال نبرد با ایران و رادیکال‌هایی هستیم که می‌‌خواهند نظم خاورمیانه را بر هم بزنند، مردم را تحت سلطه خود درآورند، و تروریسم را بپراکنند.» وی تاکید کرد که این توافق برای صلح و امنیت منطقه و برای اسرائیل و ایالات متحده سودمند است.

نخست وزیر اسرائیل در مورد گمانه‌زنی‌ها درباره کشور بعدی که پا جای پای امارات خواهد گذاشت، گفت: «همان‌گونه که ما بدون هیاهو برای دستیابی به این دستاورد با ارزشمند تاریخی تلاش کردیم، نقطه قوت در برداشتن گام بعدی نیز در بی‌سروصدا بودن آن است.»

آقای نتانیاهو اشاره کرد: «به نظر من رهبران عرب دارند درک می‌کنند که نمی‌توانند توسط فلسطینی‌ها گروگان گرفته شوند. آنها در دستیابی به صلح با اسرائیل، مبادله فناوری، و حتی در زمینه مواردی مانند واکسن کرونا، بهداشت و درمان، زیرساخت‌ها، انرژی، و همه بخش‌های خالق‌العاده فناوری اسرائیل و کارآفرینی آن، که در کشورهای منطقه خلیج [فارس] و به ویژه امارات و نیز در اسرائیل مشاهده می‌کنیم، منافعی دارند.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: ‌«اگر ما نیروی‌هایمان را یکپارچه کنیم، می‌توانیم کارهای خارق‌العاده و نامحدودی را به نفع رفاه و امنیت مردم‌مان انجام دهیم.»

بنیامین نتانیاهو همچنین شورای امنیت سازمان ملل را به خاطر ناکامی در تمدید تحریم تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران به شدت مورد انتقاد قرار داد.

آقای نتانیاهو گفت: «سازمان ملل بار دیگر موجب ناامیدی ما شد و این مایه شگفتی ما نیست؛ چرا که ما در اسرائیل بارها و بارها توسط سازمان ملل ناامید شده‌ایم. اما این تصمیم اخیر کاملا شرم‌آور بود.»

نخست وزیر اسرائیل در توضیح گفت: «ایران در حال گسترش تروریسم و قتل در سراسر خاورمیانه است و به همه حمله می‌کند: به عربستان سعودی، عراق، به [اسرائیل] از طریق سوریه و لبنان، و […] حمله می‌کند و آشوب می‌آفریند.»

آقای نتانیاهو با انتقاد شدید از شورای امنیت گفت که ایران نه تنها کاری نکرده که شایسته برطرف شدن این تحریم تسلیحاتی باشد، بلکه همه کارهای ایران ثابت می‌کند که این تحریم تسلیحاتی نباید لغو شود.

آقای نتانیاهو تاکید کرد: «ما در اسرائیل هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم تا از خودمان در برابر تجاوزگری‌های ایران دفاع کنیم، و یقین دارم که آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد.»

وی گفت که برجام باعث شد که بسیاری از رهبران خاورمیانه که در گذشته اسرائیل را دشمن خود می‌دیدند،‌اکنون اسرائیل را هم‌پیمان خود به شمار می‌آورند.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

به دنبال توافق تاریخی هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.

XS
SM
MD
LG