لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

نوال سعداوی، نویسنده فمینیست مشهور مصری درگذشت


دکتر نوال سعداوی نویسنده فمینیست و فعال حقوق زنان - عکس از آرشیو
دکتر نوال سعداوی نویسنده فمینیست و فعال حقوق زنان - عکس از آرشیو

بنا بر گزارش روزنامه الاهرام، نوال سعداوی، پزشک، روانپزشک، و نویسنده فمینیست مشهور مصری، پس از یک دوره بیماری، در ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش سی‌ان‌ان، دکتر سعداوی یک مدافع حقوق زنان سرشناس بود و با بریدن آلت تناسلی زنان (که به ختنه زنان نیز معروف شده است)، مبارزه می کرد. او که خود در کودکی قربانی عمل ناقص سازی جنسی شده بود بعدها به خاطر عقاید جسورانه اش به زندان رفت، مورد آزار و اذیت قرار گرفت، و از طرف محافظه‌کاران تهدید شد.

خانم سعداوی بنیان‌گذار و رئیس انجمن همبستگی زنان عرب و از بنیان‌گذاران انجمن عربی حقوق بشر بود. وی در سال ۱۹۸۱، یک مجله فمینیستی به نام «المواجة» (رودررویی) تاسیس کرد.

از مشهورترین کتاب‌های خانم سعداوی می توان به «زنان و جنسیت» و «خاطرات از زندان زنان» اشاره کرد.

کتاب «زنان و جنسیت» نزدیک به دو دهه در مصر ممنوع بود و پس از انتشار، خانم سعداوی شغل خود را به عنوان مدیر بهداشت عمومی در وزارت بهداشت مصر از دست داد.

خانم سعداوی در مصاحبه‌ای با سی ان‌ان در سال ۲۰۱۱ گفت: «زنان نمی توانند در جامعه‌ای که بر اساس طبقه اجتماعی یا یک جامعه مردسالار تحت سلطه مردان اداره می شود، آزاد شوند. در نتیجه ما باید خود را از ظلم و ستم طبقاتی، ظلم و ستم جنسیتی، و ظلم و ستم مذهبی برهانیم. ما نمی توانیم بدون حضور زنان از انقلاب صحبت کنیم.»

با انتشار خبر مرگ خانم سعداوی، غم و اندوه زیادی بر دل دوستداران و هواداران او سایه افکنده است و برخی از فعالان برجسته حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی ابراز همدردی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG