لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

دبیرکل ناتو: پیمان آتلانتیک شمالی در پایگاه هوایی رامستاین در آلمان مرکز فضایی می سازد


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس خبری در آنکار در ترکیه، صحبت می کند. ۵ اکتبر ۲۰۲۰
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس خبری در آنکار در ترکیه، صحبت می کند. ۵ اکتبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، می گوید این اتحاد نظامی یک مرکز فضایی در پایگاه فرماندهی هوایی ناتو در رامستاین در آلمان تاسیس می کند.

دبیرکل ناتو، روز پنج شنبه، پس از کنفرانس مجازی وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، گزارش آژانس های خبری اروپایی در اوایل هفته درباره مرکز فضایی را تائید کرد: «ناتو مصمم است برتری ما را در تمام دامنه ها شامل زمین، دریا، هوا، سایبر و فضا حفظ کند.»

استولتنبرگ دسامبر گذشته در جلسه ای «فضا را دامنه ای عملیاتی برای ناتو» اعلام کرده بود.

دبیرکل ناتو گفت این مرکز فضایی به هماهنگ کردن فعالیت های فضایی کشورهای متحد کمک می کند و از ماموریت های ناتو و عملیات فضایی با استفاده از ماهواره های ارتباطی و تصویربرداری پشتیبانی می کند. به گفته استولتنبرگ این مرکز همچنین اطلاعات مرتبط با تهدیدهای بالقوه را با هدف کمک به حفاظت از سیستم های فضایی متحدان به اشتراک می گذارد.

استولتنبرگ به دفعات گفته است که ناتو به «نظامی شدن» فضا هیچ علاقه ای ندارد. اما او پنج شنبه گفت تهدیدها علیه ماهواره ها و سیستم های فضایی ناتو واقعی هستند: «روسیه و چین قابلیت هایی را در حال توسعه دارند که می تواند موجب کور شدن و نابودی توانایی های ما شود. این امر اثرات مخرب شدیدی بر فعالیت های نظامی و غیرنظامی ما بر روی زمین خواهد گذاشت.»

XS
SM
MD
LG