لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: دستگاه قضایی ایران به جای اجرای عدالت، حقوق‌بشر را سرکوب و نقض می‌کند


State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)
State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید دستگاه قضایی ایران به جای اجرای عدالت، حقوق‌بشر را سرکوب و نقض می‌کند.

خانم اورتگاس با انتشار یک پیام ویدئویی به سالگرد قتل زهرا کاظمی عکاس ایرانی کانادایی و همچنین سالگرد آغاز کشتار سال ۶۷ اشاره کرد و در توئیتر خود نوشت: ما از جامعه جهانی و تک تک دولت‌ها می‌خواهیم که برای قربانیان بی‌شمار رژیم امکان بازخواست [از مقصران] و اجرای عدالت را فراهم کنند.

در روزهای اخیر صدور حکم اعدام برای سه جوان معترض در آبانماه گذشته موجی از اعتراض را در ایران و جهان به همراه داشت. دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه در توئیتی فارسی به صدور حکم اعدام برای این سه جوان ایرانی واکنش نشان داد و گفت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. #اعدام_نکنید»

بیش از شش میلیون نفر با هشتگ‌های #اعدام_نکنید #StopExecutionsInIran اعتراض خود را بیان کردند.

توئیتر فارسی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز نوشت: «سه جوان ایرانی محکوم به اعدام شده‌اند. تنها جرم آنها این است: خواست آنها برای زندگی بهتر و كرامت. مردم ایران شایسته بهتر از این هستند. #اعدام_نکنید»

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان معترض آبان ماه، پیشتر به اعدام محکوم شده بودند و دیوان عالی رای آنها را تایید کرده بود. مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه ۲۰ تیرماه فاش کرده بود که تا این مرحله، او هنوز به عنوان وکیل اجازه ورود به پرونده را نداشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش تایید احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم کرد. مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.» وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.

ساعاتی بعد از اعتراض چند میلیونی در فضای مجازی نسبت به اعدام سه جوان معترض در آبانماه، برخی خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی ایران خبرهای ضد و نقیضی درباره توقف اجرای حکم آنها منتشر کردند.

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG