لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

مایک جانسون: جمهوریخواهان کنگره از طرحی برای اعمال «شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها بر ایران» رونمایی می‌کنند


مایک جانسون، نماینده جمهوریخواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان
مایک جانسون، نماینده جمهوریخواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان

مایک جانسون،‌ نماینده جمهوریخواه ایالت لوئیزیانا و رئیس کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان که بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کار در مجلس نمایندگان آمریکا است، روز دوشنبه (۱۹ خرداد) در گفت‌وگویی اختصاصی با آدام کریدو، خبرنگار ارشد امنیت ملی روزنامه «واشنگتن فری بیکِن» از ارائه یک طرح قانونی بسیار گسترده که ایران و دیگر رژیم‌های خطرناک در سرتاسر جهان، از جمله چین و روسیه، را هدف قرار می‌دهد، خبر داد.

ساعاتی بعد، کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان در حساب توئیتری خود تایید کرد که این طرح، موسوم به «استراتژی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان: تقویت آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی»، روز چهارشنبه ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش «واشنگتن فری بیکِن»، این طرح پیشنهادی شامل اِعمال تحریم‌هایی علیه امپراتوری مالی چندین میلیارد دلاری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و نیز بخش‌های پتروشیمی، مالی، و خودروسازی ایران است. این بسته همچنین پیشنهاد تحریم هر گروه شبه‌نظامی عراقی که در حمله چند ماه پیش به سفارت آمریکا در بغداد نقش داشت، و نیز لغو معافیت‌ از تحریم‌های فعلی، که اجازه می‌دهد ایران به عراق برق بفروشد، را مطرح می‌کند.

آقای جانسون به «واشنگتن فری بیکِن» گفت که این طرح پیشنهادی همچنین «سخت‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون توسط کنگره [آمریکا] علیه ایران پیشنهاد شده است» را در بر می‌گیرد.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ خواستار یک توافق جدید با ایران است. دولت آمریکا می‌گوید توافق هسته‌ای مانع فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی نشده است. آمریکا می‌گوید رژيم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، تاکید کرد که واشنگتن آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار رژیم ایران است.

او همچنین ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG