لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

وکیل سابق کاخ سفید: با درخواست ترامپ برای برکناری رابرت مولر «احساس می‌کردم در تله افتاده‌ام»


دان مک‌گان، وکیل سابق کاخ سفید، پشت سر دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا در یک جلسه کابینه در کاخ سفید، واشنگتن دی‌سی، ٢١ ژوئن ٢٠١٨. (منبع: رویترز)
دان مک‌گان، وکیل سابق کاخ سفید، پشت سر دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا در یک جلسه کابینه در کاخ سفید، واشنگتن دی‌سی، ٢١ ژوئن ٢٠١٨. (منبع: رویترز)

متن شهادت دان مک‌گان، وکیل سابق کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در برابر کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه ١٩ خرداد منتشر شد. آقای مک گان می‌گوید وی در برابر اصرار مداوم رئیس جمهوری سابق در برکناری رابرت مولر، بازپرس ویژه، احساس «در تله افتادگی» می‌کرده است.

مک‌گان هفته گذشته، پس از سال‌ها اختلاف نظر حقوقی درباره لزوم یا عدم لزوم شهادت وی، در برابر کمیته قضایی مجلس حضور یافت. مک‌گان در آن جلسه، در مورد نقش خود در کاخ سفید، زمانی که ترامپ سعی داشت از تحقیقات مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ جلوگیری کند، شهادت داد.

مک‌گان در جلسه استماع کمیته به توصیف احساسات خود درباره دستور رئیس جمهوری مبنی بر اخراج مولر توسط راد روزنشتاین، معاون وقت وزیر دادگستری، پرداخت و گفت نگران بوده است که آن وضعیت منجر به احضارش به جلسه رسیدگی در کنگره شود. مک‌گان گفت بعد از آن که ترامپ برای بار دوم در یک تماس تلفنی از وی خواست مولر را اخراج کند، احساس خوبی نداشته است.

او گفت: «بعد از اتمام مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری چه حسی داشتم؟ آه. ناامید، آشفته، به تله افتاده، و احساسات دیگر.» وی افزود: «احساس کردم در تله افتاده‌ام؛ زیرا رئیس جمهوری مکررا این مکالمه را با من داشت، و فکر می‌کردم نظراتم را به او منتقل کرده‌ام و توصیه‌هایم را ارائه داده‌ام، ولی ما هنوز همان مکالمه را تکرار می‌کردیم... و من در جایی متوجه شدم او باز هم خواهان گفتگو در این باره است. و در آن موقع، دقیقا مطمئن نبودم که چگونه آن را طرح کنم، بنابراین احساس می‌کردم در تله افتاده‌ام.»

جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان که چند سال برای گرفتن شهادت از مک‌گان تلاش می‌کرد، طی بیانیه‌ای شهادت وی را افشاگرانه توصیف کرد و گفت: «همه چیز گفته شد، شهادت آقای مک‌گان نگاهی تازه به ما می‌بخشد که پرزیدنت ترامپ چقدر ما را به خطر انداخته بود، به قول آقای مک‌گان [در صورت اخراج مولر] «به نقطه غیر قابل بازگشت» می‌رفتیم.

فضای جلسه استماع کمیته قضایی، گاهی که دموکرات‌ها در مورد وقایع چهار سال قبل روی مک‌گان فشار می‌گذاشتند، حالت کهنگی پیدا می‌کرد. به نظر می‌رسید مک‌گان به برخی سوالات خاص – مانند واکنش او به اقدامات رئیس جمهوری سابق - اعتنا نمی‌کند یا در بعضی موارد می‌گفت سوال را نمی‌فهمد. مثلا، مک‌گان گفت که او برخی مکالمات خاص با ترامپ یا دیگران را «دقیق یادش نیست،» سوال‌کنندگان را به شهادت قبلی خود ارجاع می‌داد، و به اعضای کمیته می‌گفت: «امیدوارم شما نگویید من صادقانه پاسخ نمی‌دهم.»

با این حال وکیل سابق کاخ سفید چند روایت مشخص و دقیق از اقدامات اشتباه ترامپ در اوایل ریاست جمهوری او ارائه داد، از جمله روایت لحظه‌ای که ترامپ فهمید بازپرس ویژه‌ای برای تحقیق درباره مبارزات انتخاباتی و ارتباط کمپین وی با روسیه تعیین شده است. واکنش ترامپ به تعیین بازپرس ویژه، به گفته مک‌گان، این بود که به صندلی خود تکیه داد و گفت: «این وحشتناک است. این پایان ریاست جمهوری من است. من بیچاره شدم.» این روایت در گزارش اولیه بازپرس مولر نیز آمده بود.

مک‌گان همچنین تأیید کرد که ترامپ بعدا به او از تضاد منافع بالقوه مولر شکایت کرد و از وی خواست تا موضوع را بررسی کند. موضوع این بود که مولر عضویت خود را در باشگاه گلف متعلق به ترامپ لغو کرده بود.

مک‌گان تأیید کرد به ترامپ گفته بود که گامی برای با تماس با روزنشتاین برنمی‌دارد و ترامپ نیز نباید این کار را بکند تا بد جلوه نکند: «این بدان معنا نبود که رئیس جمهوری در [موضوع فعالیت بازپرس ویژه] دخالت می‌کرد، ولی به سادگی می‌شد چنین به نظر بیاید.»

مک‌گان گفت که وی «نگرانی» داشته که ترامپ از جف سشنز، وزیردادگستری وقت، بخواهد چون خود را از نظارت بر تحقیقات مولر معذور داشته، از مقام خود استعفا دهد.

وکیل سابق کاخ سفید در دوره پرزیدنت ترامپ در پاسخ به سؤالی در مورد نگرانی‌های خود گفت: «از آنجا که وزیر دادگستری... در ایالات متحده رئیس نیروی انتظامی هم هست، [تقاضای استعفای او از سوی رئیس جمهوری] چیزی نبود که هر روز اتفاق بیافتد...این چیزها را در دانشکده حقوق به شما نمی‌آموزند.»

XS
SM
MD
LG