لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

ژنرال مارک میلی: طالبان به دنبال تسلط بر کل افغانستان است


آرشیو

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا چهارشنبه ۳۰ تیر، در کنفرانس خبری گفت که طالبان طی هفته‌های گذشته به پیروزی‌هایی رسیده است و «فشار راهبردی» در جنگ برای کنترل تمامی افغانستان را دنبال می‌کند.

لوید آستن وزیر دفاع آمریکا که در همان کنفرانس خبری حضور داشت، گفت که با وجود خروج نظامی از افغانستان، تمرکز ما بر جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به پناهگاهی برای گروه‌های تروریستی است.

ژنرال مارک میلی در این کنفرانس خبری که در ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون برگزار شد، به راهبرد گروه طالبان در تصرف شهرهای افغانستان و راهبرد ارتش افغانستان در بازپس‌گیری این شهرها و حمایت از آنهایی که سقوط نکردند، اشاره کرد.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت: «اگر به طور تقریبی و از نظر میزان توان نظامی صحبت کنم، طالبان طی هشت الی ۱۰ ماه گذشته مناطق زیادی را تصرف کرده است. بنابراین به نظر می‌رسد فشار راهبردی از آن طالبان بوده است. نیروهای امنیتی دولت افغانستان در حال تقویت و تجدید قوای خود هستند. بنابراین، بخشی از مسئله این است که آنها برای محافظت از مردم بعضی مناطق شهری را رها می‌کنند. بیشتر جمعیت این کشور در مراکز استان‌ها و کابل زندگی می‌کنند. بنابراین نیروهای دولتی در حال تقویت و تجدید قوا برای حفاظت از کابل و مراکز استان‌ها هستند.»

ژنرال میلی اضافه کرد که ماه‌های آتی فصل تابستان برای آینده افغانستان بسیار تعیین‌کننده است.

او با ترسیم چند سناریو برای آینده این کشور، گفت: «می‌توان آینده‌ای برپایه راه حل مذاکره شده تصور کرد. می‌توان تسلط کامل طالبان را متصور شد و یا این که چندین سناریو محتمل دیگر مانند ازهم‌پاشیدگی و ظهور جنگ‌سالاران. در هر صورت ما در حال رصد وضعیت هستیم. به نظرم پایان این بازی هنوز نوشته نشده است.»

در این کنفرانس خبری، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفت که تمرکز آمریکا ممانعت از تبدیل دوباره این کشور به مأمنی برای گروه‌های تروریستی مانند القاعده و دیگران است.

او گفت: «تمرکز ما در آینده حصول اطمینان از این است که خشونت و تروریسم از افغانستان به میهن ما صادر نشود. بنابراین ما ظرفیتی را برای خودمان حفظ خواهیم کرد که در صورت بروز نه تنها وضعیت را رصد کند، بلکه به آن رسیدگی کند.»

در میانه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، جمهوری اسلامی ایران ماه گذشته هیاتی از طالبان را به تهران دعوت کرده بود. دولت آمریکا از این مسئله محتاطانه استقبال کرد.

در همین حال جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک گفتگوی تلفنی داشتند.

یکی از سخنگویان سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا، بدون وارد شدن به جزئیات، مطرح شدن تحولات افغانستان در این گفت‌وگو را تائید کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG