لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

رژه دگرباشان جنسی از لندن تا نیویورک: به نژادپرستی پایان دهید


پنجاهمین سالگرد رژه افتخار- لندن، بریتانیا - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰
پنجاهمین سالگرد رژه افتخار- لندن، بریتانیا - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰

در رژه «پراید» یا افتخار دگرباشان که این هفته در سراسر جهان برگزار شده است، هزاران نفر برای حمایت از حقوق دگرباشان جنسی و عدالت و برابری نژادی راه‌پیمایی کردند. در همین حال شمار زیادی از شرکت‌کنندگان در این رژه‌ها خواستار پایان دادن به تبعیض نژادی علیه جامعه دگرباشان جنسی - معضلی که اغلب نادیده گرفته می‌شود - بودند.

پنجاه سال پیش، در روز ۲۸ ژوئن مصادف با ۸ تیر، اولین راه‌پیمایی «پراید» یا افتخار دگرباشان، به منظور موضع‌گیری علیه تبعیض و خشونت نسبت به همجنسگریان و سایر دگرباشان جنسی برگزار شد. از آن به بعد هر سال در تمام طول ماه ژوئن راه‌پیمایی‌ها و رویداد‌های مختلف پراید در سراسر جهان برپا می شود.

ولی امسال بسیاری از این رویداد‌ها به خاطر همه‌گیری جهانی کرونا لغو شده و یا آنلاین و به طور مجازی برگزار شدند. با این حال به خاطر پیدایش تظاهرات اخیر «جان سیاه‌پوستان مهم است» در آمریکا و نقاط دیگر جهان، برخی از این رویدادها به طور واقعی (و نه مجازی) انجام شد.

پنجاهمین سالگرد رژه افتخار - لندن، بریتانیا - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰
پنجاهمین سالگرد رژه افتخار - لندن، بریتانیا - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰

درحالی که مطالعات نشان می‌دهد که دگرباشان جنسی رنگین‌پوست بیشتر در معرض فقر و خشونت هستند، ولی بنا بر نظرسنجی «اسنووال/یوگاو» در سال ۲۰۱۸، بیش از نیمی از دگرباشان جنسی سیاه‌پوست، آسیایی، و دیگر اقلیت‌ها از طرف اعضای جوامع خود مورد تبعیض قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG