لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

چند هفته بعد از انفجار بیروت مقادیر بیشتری نیترات آمونیوم در پایتخت لبنان کشف شد


آرشیو
آرشیو

تنها چند هفته پس از انفجار مرگبار ماه گذشته در بندر بیروت، ارتش لبنان بیش از چهار تن نیترات آمونیوم را که در نزدیکی بندر بیروت انبار شده بود، کشف کرد.

به گزارش فاکس نیوز، ارتش لبنان روز پنجشنبه ۱۳ شهریور از کشف چهار تن ذخیره نیترات آمونیوم در چهار کانتینر در نزدیکی بندر بیروت خبر داد و اعلام کرد که کارشناسان برای بازرسی این حجم عظیم نیترات آمونیوم فراخوانده شده‌اند.

گزارشی درباره مبدأ این ذخیره نیترات آمونیوم و یا مالک آن ارائه نشده است.

کشف این محموله جدید نیترات آمونیوم در شرایطی است که کارشناسان پلیس فدرال آمریکا و کارشناسانی از فرانسه مشغول بررسی انفجار ماه گذشته در بیروت هستند.

بازرسان می گویند انفجار ماه پیش بر اثر نگهداری غیر ایمن ۲۷۵۰ تن ماده نیترات آمونیوم در بندر بیروت روی داد. در آن حادثه، حجم عظیمی از نیترات آمونیوم ذخیره شده در بندر بیروت، منفجر شد که در نتیجه آن حدود ۲۰۰ تن کشته شدند و خسارات زیادی به پایتخت لبنان وارد شد. در پی آن انفجار، اعتراض‌ها علیه حزب الله لبنان و دولت لبنان شدت گرفت.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقاله‌ای که روز یکشنبه ۹ شهریور منتشر شد، گفت که بسیاری از مردم لبنان حزب‌الله را، که سال‌ها است با حمایت رژیم ایران در امور این کشور واقع در منطقه خاورمیانه دخالت کرده است، مقصر وضعیت امروز، که کشور را به مرز ورشکستگی کشانده است، می‌دانند.

ایالات متحده، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها گروه حزب‌الله، مورد حمایت ایران است، را سازمانی تروریستی می‌دانند و می‌گویند که ایران از طریق حزب الله در امور داخلی لبنان دخالت می‌کند.

XS
SM
MD
LG