لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

سهمیه‌بندی مرغ در اصفهان با کارت ملی و قطع صادرات تخم‌مرغ از ایران


فروش مرغ سهمیه‌ای با کارت ملی حدودا کیلویی ۲۶ هزار تومان
فروش مرغ سهمیه‌ای با کارت ملی حدودا کیلویی ۲۶ هزار تومان

موج گرانی و کمبود مواد مورد نیاز روزانه، این بار به بازار مرغ و تخم‌مرغ رسیده است. مردم در اصفهان مرغ را با قیمت نزدیک به ۲۶ هزار تومان به طور سهمیه‌بندی شده می‌خرند و کمبود تخم‌مرغ در کشور موجب قطع صادرات آن شده است.

سهمیه ۶ کیلویی مرغ در اصفهان با ارائه کارت ملی

یک مقام وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) در استان اصفهان اعلام کرد که برای کنترل کردن بازار، سهمیه مرغ هفتگی ۶ کیلو است و امکان خرید بیش از این مقدار وجود ندارد. شهروندان باید هنگام خرید کارت ملی نشان بدهند تا در سامانه رهتاب ثبت شود.

در این اظهارات روشن نشده که این میزان سهمیه برای هر خانوار در نظر گرفته شده یا برای هر عضو یک خانواده.

اسماعیل نادری، معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر قیمت مرغ را ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام کرد و گفت فروش بیش از این قیمت بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استان اصفهان تخلف به شمار می‌آید و در صورت تخلف، سهمیه مرغ فروشگاه قطع خواهد شد.

این مقام دولتی، همچنین از قطع دسترسی بیش از ۱۰ واحد خرده‌فروشی مرغ به سامانه رهتاب در اصفهان به دلیل «تخلف» خبر داد و گفت: «فروشندگان باید مرغ را به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار استان بفروشند.»

توقف صادرات تخم‌مرغ، مگر توسط عوامل وزارت جهاد کشاورزی

مقامات مسئول در استان تهران می‌گویند به دلیل کمبود، صادرات تخم‌مرغ متوقف شده، مگر این که صادرات توسط «عوامل مرتبط» با وزارت جهاد کشاورزی صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت جهاد کشاورزی صادرات تخم‌مرغ را «به شکل مدیریت‌شده» اعلام کرده است. اما ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با انتقاد از عملکرد این وزارت‌خانه، گفت: «بیش از ۴۰ سال است که متوجه مفهوم مدیریتی که مسئولان عنوان می‌کنند، نشده‌ایم و نمی‌دانیم از کدام مدیریت صحبت می‌کنند.»

او تاکید کرد: «وقتی مسئولان لفظ مدیریت‌شده را مطرح می‌کنند، یعنی صادرات نیست.»

آقای نبی‌پور با بیان این که «تا حدود ۲۶ روز قبل، نزدیک به ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ از کشور صادر شده بود»، گفت: در این شرایط «قاچاق رونق می‌گیرد.»

بنا بر این گزارش، در یک ماه گذشته با اندکی نوسان، قیمت تخم‌مرغ در مرغ‌داری برای هر کیلوگرم بین ۱۵ هزار و ۲۰۰ تا ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان ثابت مانده است.

به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، کمبود تخم‌مرغ موجب شده به دستور مقامات دولتی «مرغ‌هایی که باید در ۹۰ هفتگی به کشتارگاه فرستاده می‌شدند»، «تا ۱۱۰ هفتگی نگهداری شوند.»

او کاهش تولید تخم‌مرغ را از جمله به دلیل «کشتار مرغ‌ها به دلیل مطلوب نبودن شرایط تولید» و «کمبود جوجه‌ریزی» دانست و با بیان این که کمبود جوجه یک‌روزه تخم‌گذار پنج ماه است ادامه دارد، گفت: این کمبود تا مرداد ادامه خواهد یافت.

واکنش‌ها به خبر سهمیه‌بندی مرغ با کارت ملی

کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به سهمیه‌بندی مرغ و ضرورت همراه داشتن کارت ملی برای خرید آن، واکنش نشان داده‌اند.

«سیامک» خرید مرغ سهمیه‌ای به همراه کارت ملی را با شرکت در انتخابات بدون کارت ملی مقایسه کرده است:

«ستاره» که خود را «گیاه‌خوار» معرفی می‌کند، این سهمیه‌بندی را رفتاری توهین‌آمیز توصیف کرده و گفته «این اسمش جیره‌بندی است.»

«نیماژ» نیز نوشته است: «برای خرید مرغ کارت ملی ضرورت دارد، برای رای دادن نه؟»

XS
SM
MD
LG