لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

طوفان توییتری در حمایت از دادخواهی بازماندگان کشتار سیاسی دهه ۶۰ و اعتراض به تخریب گورستان خاوران


@khatamAkram عکس هایی از گورهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷. عکس توئیتر
@khatamAkram عکس هایی از گورهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷. عکس توئیتر

پس از انتشار اخباری مربوط به اجبار شهروندان بهایی برای دفن درگذشتگان خود در محل گورهای دسته‌جمعی گورستان خاوران و انتشار تصاویری از قبرهای جدید در این گورستان، برخی از خانواده‌ها و وابستگان اعدام‌شدگان تابستان ۱۳۶۷ در فراخوانی با هشتگ «خاوران_حافظه_تاریخی» یک طوفان توئیتری به راه انداختند و از کاربران ایرانی در توئیتر خواستند به تخریب خاوران اعتراض کرده و با دادخواهان خاوران همراه شوند.

کاربران ایرانی در توئیتر با انتشار پیام‌هایی، اقدامات تخریبی در گورستان خاوران را محکوم کرده و خواستار توقف تخریب خاوران توسط جمهوری اسلامی ایران شدند.

منصوره بهکیش که چهار برادر، یک خواهر و دیگر اقوام خود را در جریان اعدام‌های دهه ۶۰ از دست داده در توئیتر نوشت: «خاوران باید محترم شناخته شود و حفظ شود، چه استخوان های عزیزان ما آن جا باشند، چه نباشند.»

یکی دیگر از کاربران توئیتر که می‌گوید از بستگان او نیز در کشتار ۶۷ اعدام شده است نیز نوشت: «ما از آنها قبری نداریم حالا می‌خواهند تنها جایی که فکر می‌کنیم عزیزان ما انجا هستند را خراب کنند تا مدرک جنایت را از بین ببرند.»

سپهر عاطفی یکی از کاربران بهایی نیز یادآوری کرد: «خاوران مکان رودررویی ستم‌دیدگان نیست، خاوران مکان به یاد آوردن، دادخواهی و همبستگی است.»

کاربر دیگری با فاجعه ملی خواندن کشتار تابستان ۶۷ از همگان خواست نگذارند خاوران که «با همت مادران و خانواده‌های اعدام‌شدگاه دهه ۶۰، به عنوان سندی تاریخی تا به امروز حفظ شده، با ترفند جمهوری اسلامی از بین برود».

ابراهیم الله‌بخشی، از دراویش گنابادی نیز با حمایت از خانواده‌های اعدام‌شدگان دهه شصت در توئیتر خود نوشت: «خاوران سند جنایتی است که خود گویای هویت واقعی جمهوری اسلامی است.»

روز جمعه ۳ اردیبهشت، برخی از خانواده‌های قربانیان اعدام‌های سال ۶۷، چند عکس در شبکه ‌های مجازی منتشر کردند که نشان می‌دهد دست‌کم ۱۰ گور جدید در بخش حاشیه این گورهای دست‌جمعی کنده شده است.

بهاره منشی رودسری که پدر خود عباسعلی منشی رودسری و برخی دیگر از بستگانش را در اعدام‌های سال ۶۷ از دست داده، پیشتر با اشاره به اینکه پدر او در خاوران به خاک سپرده شده به صدای آمریکا گفت، جمهوری اسلامی سالهاست تلاش می‌کند خاوران را از بین ببرد و دی ماه سال ۸۷ نیز با بولدوزر به بهانه طرح توسعه و ساماندهی گورستان‌های اقلیت‌های مذهبی آنجا را زیر و رو کردند.

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی، نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر گورستان خاوران یک زمین مسطح شده و به نظر می رسد بازمانده اجساد اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ را از این گورستان خارج کرده‌اند به صدای آمریکا گفته بود،‌ اگر چنین چیزی حقیقت داشته باشد نه تنها برای بهائیان، بلکه برای تمام ایرانیانی که دوستان و خانواده‌‌های‌شان را از دست داده‌اند مسئله ناگواری است؛ چرا که «معلوم نیست آن اجساد کجا هستند که حالا ما بخواهیم روی آنها، جسدهای دیگری را بگذاریم ... جامعه بهایی، واقعا از این مسئله یک نوع آزار روحانی می‌بیند؛ چون... از حقوق کفن و دفن خودشان هم ممنوع هستند.»

گورهای دسته جمعی گورستان خاوران، واقع در جنوب شرقی تهران، محل به خاک سپرده شدن قربانیان اعدام‌های سال ۱۳۶۷است.

در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، هزاران زندانی سیاسی مخالف حکومت به طور مخفیانه اعدام شدند. برخی از آنها در حالی اعدام شدند که پیشتر در محاکم قضایی محکومیت زندان گرفته بودند. اغلب این اعدام شدگان از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین دیگر گروه‌ها و احزاب چپ بودند.

چند سال پیش نوار صوتی جلسه آیت‌الله حسینعلی منتظری با حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت، ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را «بزرگترین جنایت» دانست. ابراهیم رئیسی از اعضای این هیات در آن زمان، اکنون رئیس قوه قضائیه ایران است.

XS
SM
MD
LG