لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

انتشار گزارش بازرس ویژه كل بازسازی افغانستان؛ ممکن است کابل «سقوط» کند


آرشیو
آرشیو

یک سازمان دیده‌بان دولت ایالات متحده آمریکا که مسئولیت نظارت بر رویدادهای افغانستان را برعهده دارد می گوید دولت کابل برای بقای خود تلاش می کند و ممکن است پس از تکمیل خروج نظامی ایالات متحده در ماه اوت، به دست طالبان سقوط کند.

هر چند مقامات بلند پایه ارتش آمریكا و رهبران افغانستان وضع کشور را با احتیاط خوشبینانه ارزیابی کرده اند، گزارش جدید بازرس ویژه كل بازسازی افغانستان اوضاع را «نامساعد» توصیف می کند و می گوید این نگرانی وجود دارد که نیروهای امنیتی افغانستان برای مقاومتی چشمگیر آمادگی نداشته باشد.

جان ساپکو، بازرس ویژه کل، در گزارشی که روز چهارشنبه ۶ مرداد منتشر شد نوشت: «روند کلی به وضوح برای دولت افغانستان نامساعد است، و در صورتی که به این وضع رسیدگی نشود و اوضاع به حال قبل بازنگردد، بیم آن می رود که دولت آن کشور با بحران موجودیت رو به رو شود.»

آقای ساپکو می افزاید: «نیروهای دفاع و امنیت ملی افغانستان شماری از ولسوالی ها را بازپس گرفته اند و دولت افغانستان هنوز همهٔ ۳۴ مرکز استان – از جمله کابل – را در کنترل دارد. اما بر اساس گزارش عمومی، به نظر می رسد این نیروها غافلگیر شده‌اند، آمادگی کافی ندارند، و اکنون در موضع دفاعی قرار گرفته‌اند.»

از ماه آوریل که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد نیروهای رزمی آمریكا افغانستان را ترک می كنند، مقامات آمریكایی سعی کرده اند چالش پیش روی دولت افغانستان را دستکم نگیرند.

یکشنبه گذشته، ژنرال کنت فرانک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، در کابل به خبرنگاران گفت، دولت افغانستان «با آزمایشی دشوار رو به رو است.»

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، با وعدهٔ دستیابی به نتایج بهتر، گفت که ارتش افغانستان قادر خواهد بود با متمرکز کردن تلاش‌ها بر دفاع از مناطق شهری دوباره قدرت را به دست گیرد.

هر چند هواپیماهای آمریکایی دیگر در افغانستان مستقر نیستند، این کشور در حمایت از نیروهای افغانستان دست به حملات هوایی زده است. مقامات قول داده اند که این حملات ادامه خواهد یافت، مگر آن که گروه طالبان از حملات نظامی درست بردارد.

با این حال، گزارش منتشر شده توسط بازرس ویژه کل هشدار می دهد که طالبان هیچ دلیلی ارائه نکرده‌اند که نشان دهد آنها از حملات خود خواهند کاست. در این گزارش آمده است: «به رغم درخواست های مکرر مقامات آمریکایی از طالبان برای کاهش میزان خشونت در راستای تعهدات‌ آن گروه در توافق با ایالات متحده، طالبان چنین نکرده است.»

از ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ به این سو، حملات آغاز شده توسط طالبان در هر دوره سه ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور چشمگیری افزایش داشته است.

XS
SM
MD
LG