لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

اردن در‌ پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا از احتمال تعطیلی گسترده دیگری خبر داد


از زمان ثبت اولین مورد ابتلا به «کووید-۱۹»، ۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند
از زمان ثبت اولین مورد ابتلا به «کووید-۱۹»، ۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند

اردن روز چهارشنبه هشدار داد که پس از ثبت ۱۷۶۷ مورد جدید «کووید-۱۹» که بالاترین میزان‌ افزایش‌ روزانه از ابتدای شیوع ویروس کرونا بوده است، بار دیگر‌احتمال دارد به تعطیلی کامل کشانده شود.

سعد جابر، وزیر بهداشت این کشور در بیانیه ای گفت تعداد کل موارد تأیید شده در این کشور در حال حاضر ۱۱ هزار و ۸۱۶ نفر است و از زمان ثبت اولین مورد ابتلا به «کووید-۱۹»، ۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اردن که در چند ماه اول شیوع همه‌گیری کرونا، کمترین میزان ابتلا به ویروس را در منطقه داشته است‌ در این ماه شاهد افزایش نگران‌کننده‌ میزان روزانه ابتلا به کرونا بود.

امجد عدیله، سخنگوی‌ دولت اردن گفت ممکن است مجبور شوند اقدام به تعطیلی گسترده کنند که فعالیت روزانه و کسب‌وکارها را مختل خواهد کرد.

دولت اردن همچنین در جدیدترین اقدام خود برای پیشگیری از سرایت ویروس، برای سازمان‌دهندگان مراسم عروسی، ختم و هر دورهمی دیگری که بیش از ۲۰ نفر در آن دعوت باشند، تا یک سال مجازات حبس در نظر گرفته است.

در عین حال، تعطیلی دو هفته‌ای مدارس که تحصیل بیش از دو میلیون دانش آموز را تحت تأثیر قرار می‌دهد تمدید شد. این دانش‌آموزان پس از پنج ماه غیبت به مدرسه بازگشته بودند.

اما مساجد، کارگاه‌ها و رستوران‌ها با رعایت نکات بهداشتی کامل و دقیق‌ می‌توانند بازگشایی شوند.

دولت اردن از اینکه تعطیلی گسترده، ضربه‌ای ویرانگر به اقتصاد شکننده‌اش وارد کند می‌هراسد. مقامات اردن نگران افرایش بیکاری، فقر و ناآرامی‌های داخلی هستند.

مقامات اردنی می‌گویند از روز پنجشنبه، اردوگاه بقاع در حومه پایتخت که یکی از بزرگترین اردوگاه‌های پناهندگان فلسطینی در خاورمیانه است قرنطینه خواهد شد.

این اردوگاه بیش از ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای داده و موارد ابتلای زیادی نیز در آنجا ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG