لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

بوریس جانسون می‌گوید اگر تا ۱۵ اکتبر توافقی حاصل نشود بریتانیا «مذاکرات پسابرگزیت» با اتحادیه اروپا را ترک می‌کند


ترافیک در بزرگراه ام۶ در نزدیک بیرمنگهام در حرکت است. ۱۸ مه ۲۰۲۰
ترافیک در بزرگراه ام۶ در نزدیک بیرمنگهام در حرکت است. ۱۸ مه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در آستانه یک دور حیاتی از مذاکرات تجاری بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موسوم به مذاکرات پسابرگزیت، با اتحادیه اروپا، با لحنی تند گفت که بریتانیا ممکن است طی چند هفته مذاکرات را ترک کند و تاکید کرد که خروج بدون توافق «برای بریتانیا نتیجه خوبی» خواهد بود.

جانسون روز یکشنبه با توجه به بن بست در مذاکرات گفت که توافق فقط در صورتی ممکن خواهد بود که مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا حاضر باشند «در مواضع کنونی‌شان تجدیدنظر» کنند.

اتحادیه اروپا هم متقابلاً بریتانیا را به عدم جدیت در مذاکره متهم کرده است.

بریتانیا در روز ۳۱ ژانویه، سه و سال نیم پس از همه‌پرسی پایان‌بخش چهار دهه عضویت در اتحادیه اروپا، آن اتحادیه را ترک کرد. در پی این خروج سیاسی و در پایان یک دوره گذار ۱۱ ماهه، در ۳۱ دسامبر یک جدایی اقتصادی رخ خواهد داد و بریتانیا از بازار مشترک و گمرک اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

اگر توافقی حاصل نشود، سال نو میلادی با تعرفه‌ها و دیگر موانع اقتصادی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا همراه خواهد بود. آقای جانسون گفت که اقتصاد کشورش، حتی اگر مناسبات تجاری مانند آن چه با استرالیا دارد با اتحادیه اروپا داشته باشد، همچنان مقتدرانه رونق خواهد یافت.

قرار است دیوید فراست و میشل بارنیه، مذاکره کننده بریتانیا و اتحادیه اروپا، روز سه شنبه در آغاز هشتمین دور مذاکرات در لندن ملاقات کنند.

مساله مهم دسترسی قایق های اتحادیه اروپا به آب های بریتانیا برای ماهیگیری و کمک های دولتی به صنایع است. اتحادیه اروپا می خواهد اطمینان حاصل کند موسسات بریتانیایی مقررات محیط زیستی و معیارهای محیط کار در آن اتحادیه را تضعیف نمی کنند و دولت به صنایع بریتانیا پول تزریق نخواهد کرد.

بریتانیا اتحادیه اروپا را متهم کرده است که قصد تحمیل خواسته هایی را دارد که در توافق های آزاد با دیگر کشورها، از جمله کانادا، مطرح نکرده است.

XS
SM
MD
LG