لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

دانشگاه جانز هاپکینز: تاکنون نزدیک به ۱۳۵ میلیون مورد ابتلا به کووید۱۹ در جهان ثبت شده است


واکسیناسیون مردی در هند با واکسن کووید۱۹ استرازنکا - شنبه ۱۰ آوریل ۲۰۲۱
واکسیناسیون مردی در هند با واکسن کووید۱۹ استرازنکا - شنبه ۱۰ آوریل ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرکز آمار ویروس کرونای دانشگاه جانز هاپکینز، بامداد شنبه ۲۱ فروردین گزارش داد که شمار موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در جهان تقریباً به ۱۳۴.۷ میلیون رسیده است.

بنا بر این گزارش، ایالات متحده آمریکا با ۳۱ میلیون مورد بیماری همچنان در صدر جدول نشسته است، و برزیل با ۱۳.۳ میلیون و هند با ۱۳.۲ میلیون مورد ابتلا به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. این در حالی است که آمارهای رسمی برخی کشورها، از جمله ایران، چین، و روسیه، قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

هند برای پنجمین روز متوالی بالاترین میزان افزایش روزانه موارد کووید۱۹ را ثبت کرده است. وزارت بهداشت هند روز شنبه بیش از ۱۴۵ هزار مورد تازه ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته را گزارش داد.

در همین حال پزشکان بخش اورژانس در بریتانیا می‌گویند شاهد افزایش شدید بیمارانی هستند که می‌گویند سردرد دارند و نگران عوارض جانبی واکسن استرازنکا، که به تازگی دریافت کرده‌اند، هستند. این نگرانی‌ها به ویژه پس از انتشار گزارش‌های اخیر مبنی بر احتمال نقش داشتن واکسن استرازنکا در یک نوع لخته شدن خون بسیار نادر و احتمالاً کشنده در مغز، افزایش یافته است.

دکتر کترین هندرسون، رئیس کالج سلطنتی طب اورژانس، به روزنامه گاردین گفت: «ما افرادی را می‌بینیم که دچار سردرد‌های خفیف یا مداوم هستند. ولی به جز این موارد، حال‌ عمومی‌شان خوب است.»

بریتانیا، جایی که این واکسن با همکاری مشترک شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنکا و دانشمندان دانشگاه آکسفورد تولید شده است، می‌گوید که گزینه متفاوتی را برای بزرگسالان زیر ۳۰ سال ارائه خواهد داد. استرازنکا آزمایش‌های بالینی این واکسن بر روی کودکان و نوجوانان را نیز به حالت تعلیق در آورده است.

XS
SM
MD
LG