لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

سنا به برنامه پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا در زمینه ریشه‌کنی فقر و مبارزه با تغییرات اقلیمی رای مثبت داد


FILE PHOTO: Vehicles are parked outside the U.S. Capitol building the morning the Senate returned to session in Washington
FILE PHOTO: Vehicles are parked outside the U.S. Capitol building the morning the Senate returned to session in Washington

سنا به برنامه پیشنهادی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری رئیس جمهوری آمریکا درباره مصرف در زمینه ریشه‌کنی فقر و مبارزه با تغییرات اقلیمی رای مثبت داد. رای امروز سنا در راستای سیاست‌های حزبی بود و تنها دموکرات‌ها به این برنامه رای مثبت دادند.

این برنامه، به دنبال بحث‌ها و مخالفت‌های جمهوری‌خواهان با آرای مثبت ۵۰ سناتور دموکرات در برابر آرای منفی ۴۹ سناتور جمهوریخواه تصویب شد. روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد ماه، طرح ۱۲۰۰ میلیارد دلاری زیرساخت‌ها نیز با حمایت هر دو حزب از تصویب سنا گذشت و به مجلس نمایندگان فرستاده شد.

در این برنامه بودجه‌های کلانی برای همگانی کردن خدمات پیش دبستانی، مبارزه با گرمایش زمین، مسکن ارزان، و بیمه بهداشتی در نظر گرفته شده است. آقای بایدن این برنامه‌ها را اولویت دولت خود قلمداد کرده است. رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به رای سنا، حمایت کنگره از برنامه‌های زیرساختی ایالات متحده را ستود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مواقعی که ما در خود آمریکا سرمایه گذاری کرده‌ایم، آمریکا به بیشترین رفاه و بزرگترین پیشرفت دست یافته است و این طرح زیرساخت دقیقا همین کار را می‌کند. با حمایت بسیار گسترده سنا و ۶۹ رای - یعنی بیش از آراء سال ۱۹۵۶ سنا به بودجه شاهراه بین ایالتی - تصویب شده است. این طرح ... میلیون‌ها شغل خوب را در سراسر کشور، شهر‌ها، شهرک‌ها، روستاها، و جامعه‌های قبیله‌ای ایجاد می‌کند. آمریکا. آمریکا. این نشان می‌دهد که ما چگونه بازسازی‌ها را بهتر خواهیم کرد.»

دموکرات‌های سنا در چند ماه آینده تلاش خواهند کرد طی فرایندی که «تلفیق بودجه» نامیده می شود برنامه زیرساختی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری را به تصویب کنگره برسانند. در این فرایند دموکرات‌ها تنها با اکثریت ۵۱ رای در سنا می‌توانند این طرح قانونی را از تصویب بگذرانند و مخالفت جمهوریخواهان مانع از تصویب آن نخواهد شد.

جمهوریخواهان در مخالفت با برنامه زیرساختی دوم می‌گویند این برنامه بر میزان بدهی‌های دولت فدرال خواهد افزود و از این رو به آن رای نخواهند داد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، با توجه به مخالفت شماری از نمایندگان از جمله الکساندریا اکازیو کورتز، نماینده نیویورک، می‌گوید مجلس تا زمانی که طرح دوم زیرساخت نیز از تصویب نهایی سنا نگذرد، بررسی آن را آغاز نخواهد کرد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، می‌گوید سنا بررسی طرح دوم زیرساخت را پس از بازگشت از تعطیلات تابستانی در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG