لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

تداوم کاهش نرخ بیکاری در آمریکا؛ در ماه اکتبر ۶۳۸ هزار شغل جدید ایجاد شده است


کاهش نرخ بیکاری در آمریکا
کاهش نرخ بیکاری در آمریکا

آماری که وزارت کار آمریکا روز جمعه منتشر کرده است نشان می‌دهد که کارفرمایان طی ماه گذشته میلادی ۶۳۸ هزار نفر را استخدام کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، آمار کنونی از ادامه بهبود تدریجی شرایط اقتصادی آمریکا و تداوم کاهش نرخ بیکاری در کشور خبر می‌دهد.

هرچند که این ششمین ماه متوالی است که از میزان نرخ بیکاری در آمریکا کاسته می‌شود، با این حال هنوز حدود ۱۰ میلیون نفر از افرادی که تا ماه فوریه و پیش از همه‌گیری ویروس کرونا شاغل بودند، بیکار هستند.

وزارت کار آمریکا در شرایطی این آمار را منتشر کرده است که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در برخی از مناطق کشور همچنان ادامه دارد و هنوز مشخص نیست کدام نامزد رئیس جمهوری آینده ایالات متحده خواهد بود.

با این حال هر نامزدی که برنده این انتخابات باشد، با چالش‌های زیادی مواجه است، و باید ضمن حل مشکلات کنونی بازار کار آمریکا، به بیکارانی که برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در مضیقه هستند، کمک کند.

هر چند که ایجاد ۶۳۸ هزار شغل جدید در ماه اکتبر فراتر از پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی بود، ولی میزان کارآفرینی در مقایسه با ماه‌های گذشته روند کندتری داشت.

براساس آمار وزارت کار آمریکا، نرخ بیکاری از ۷.۹ درصد در ماه سپتامبر به ۶.۹ درصد در ماه اکتبر کاهش یافته است. این در حالی است که به گزارش سی‌ان‌ان، این کاهش قابل توجه میزان بیکاری برای کارشناسان غیرمنتظره بود و آنها انتظار داشتند این رقم حدود ۷.۷ درصد باشد.

کاهش نرخ بیکاری در آمریکا
کاهش نرخ بیکاری در آمریکا

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است که بازگشت کارمندان به مشاغل خود، کاهش تعداد افرادی که به صورت موقت بیکار می‌شوند، و تغییر اندک تعداد کارمندان بیکار دائمی، از جمله دلایل مهم کاهش نرخ بیکاری در آمریکا است.

به عقیده اندرو هانتر کارشناس اقتصادی، آمار کنونی نشان می‌دهد که خسارات اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، ممکن است به بدی آن چه که انتظار میرفت، نباشد.

علی‌رغم بهبود تدریجی شرایط اقتصادی، هنوز راهی طولانی برای بازگشت به شرایط آرمانی گذشته باقی است.

بتسی استیون، کارشناس اقتصادی، بر این باور است که در صورت ادامه روند کنونی بازار کار آمریکا در فوریه سال ۲۰۲۲ به وضعیت دوران پیش از همه‌گیری ویروس کرونا بازمی‌گردد.

نرخ بیکاری آمریکا در ماه آوریل، در اوج تعطیلی کسب‌وکارها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ۱۴.۷ درصد رسیده بود؛ ولی در ماههای بعد به تدریج کاهش یافت و بر اساس گزارش اخیر وزارت کار آمریکا در حال حاضر ۶.۹ درصد است.

نرخ بیکاری در آمریکا در ماه فوریه و پیش از شیوع کرونا ۳.۵ درصد بود. این نرخ پایین بیکاری در نیم قرن اخیر سابقه نداشت.

XS
SM
MD
LG