لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

کاخ سفید: رئیس جمهوری آمریکا آماده دیدار با رهبران کشورهای قدرتمند است


جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، می‌گوید رئیس جمهوری آمریکا با ده‌ها سال تجربه سیاسی کاملا آماده دیدار با سران کشورهای عضو گروه هفت است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه نخستین سفر خارجی خود را آغاز می‌کند. آقای بایدن قرار است در این سفر که هشت روز به طول می‌انجامد با سران کشورهای عضو گروه هفت و اتحادیه اروپا، مقامات پیمان نظامی ناتو، و رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

خانم ساکی در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی درباره میزان آمادگی رئیس جمهوری آمریکا برای این دیدارها گفت: «پرزیدنت بایدن به عنوان یک سیاستمدار سال‌ها در عرصه جهانی حضور داشته و مدت زیادی است که رهبران کشورهای عضو ناتو و سران کشورهای گروه هفت را می‌شناسد. حالا فرصت مهمی است که آنها را رو در رو ببیند.»

به گفته سخنگوی کاخ سفید، در عرصه دیپلماسی هیچ نوع ارتباطی نمی‌تواند جایگزین دیدار رو در رو شود.

جو بایدن در دولت باراک اوباما به مدت هشت سال معاون رئیس جمهوری آمریکا بود. او پیش از آن سی و شش سال در کنگره آمریکا به عنوان سناتور خدمت کرد و سال‌ها ریاست کمیته روابط خارجی و کمیته امور قضایی مجلس سنا را بر عهده داشت.

همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی، و تهدیدات ناشی از روسیه و چین از عمده‌ترین محورهای گفت‌وگوی جو بایدن با رهبران جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG