لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

یک شرکت داروسازی اسرائیلی-آمریکایی می‌گوید واکسن خوراکی کووید۱۹ در راه است


عکس تزئینی
عکس تزئینی

یک شرکت داروسازی اسرائیلی-آمریکایی آماده می‌شود که آزمایش‌ بالینی فاز ۱ اولین واکسن خوراکی بالقوه کووید۱۹ در جهان را آغاز کند.

به گزارش جروزالم پست، شرکت «اُورامِد»، که یک شرکت داروسازی در مرحله بالینی مبتنی بر فناوری تهیه شده توسط مرکز درمانی دانشگاه هداسا در اسرائیل است، این هفته همکاری مشترک خود با شرکت «پرماس بایوتک» مستقر در هند، برای تولید یک واکسن خوراکی جدید را اعلام کرد.

این دو شرکت با هم شرکت جدید «اُوراوَکس مدیکال اینک» را تشکیل داده‌اند.

واکسن خوراکی کووید۱۹ بر اساس فناوری سیستم تحویل خوراکی داروی شرکت اورامد «پی‌اُ‌دی»، و با استفاده از فناوری تولید واکسن شرکت پرماس هند ساخته شده است.

از فناوری اورامد می‌توان در انتقال دارو به بدن از راه دهان برای چند روش درمانی مبتنی بر پروتئین استفاده کرد؛ روش‌هایی که در غیر این صورت می‌بایست از راه تزریق به بدن بیمار منتقل می‌شدند.

شرکت اورامد در حال حاضر در میانه راه آزمایش بالینی فاز ۳ کپسول خورکی انسولین برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲ توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا است. شرکت پرماس نیز از ماه مارس در حال تهیه واکسن ویروس کرونا بوده است.

به گفته نَدَو کیدرون، مدیر عامل اورامد، این دو شرکت اوایل سال جاری به هم پیوستند و خیلی سریع متوجه شدند که می توانند با تولید واکسن خوراکی کووید۱۹ بازار را متحول کنند.

آقای کیدرون به جروزالم پست گفت: «واکسن خوراکی کووید۱۹ می تواند موانع زیادی را از سر راه توزیع سریع و گسترده [واکسن] کنار بزند و به طور بالقوه افراد را قادر می‌سازد تا خودشان در خانه این واکسن را مصرف کنند.»

اورامد مطالعه آزمایش بر روی حیوانات را به اتمام رسانده و دریافته است که واکسن خوراکی آنها باعث تولید پادتن ایمونوگلوبولین‌های اِی و جی (یا IgA و IgG) می شود. ایمونوگلوبولین IgA برای ایمنی طولانی‌مدت ضروری است.

XS
SM
MD
LG