لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

تنها چند روز پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات، نخستین توافق تجاری میان دو کشور حاصل شد


ساختمان شهرداری تل‌آویو که به مناسبت توافق عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی به رنگ پرچم آن کشور چراغانی شده است
ساختمان شهرداری تل‌آویو که به مناسبت توافق عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی به رنگ پرچم آن کشور چراغانی شده است

در پی به نتیجه رسیدن توافق عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات متحده عربی، شرکت سرمایه‌گذاری ایپکس مستقر در امارات، برای تحقیقات در مورد ویروس جدید کرونا با شرکت تراگروپ اسرائیل توافق کرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این می‌تواند نخستین توافق فرامرزی میان دو کشور پس از اعلام توافق آنها برای عادی سازی روابط باشد.

خلیفه یوسف، رئیس شرکت ایپکس، گفت که این نخستین معامله برای افتتاح تجارت، اقتصاد، و مشارکت‌های کارآمد بین بخش‌های تجاری اسرائیلی و اماراتی است.

از این توافق به عنوان یک «توافق بازرگانی استراتژیک» یاد شده است.

بسیاری از مقامات برجسته آمریکا و جهان با ابراز خرسندی از توافق اخیر میان اسرائیل و امارات آن را یک توافق راهبردی و زمینه‌یاز همکاری‌های چشمگیر بازرگانی دانسته بودند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، پیشتر یکشنبه توافق بین اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط را «یک گام تاریخی رو به جلو» و «نخستین توافق صلح در ۲۶ سال گذشته» در خاورمیانه خواند و تاکید کرد که این «تحول فوق‌العاده» به واسطه تلاش‌های بی‌پروای پرزیدنت ترامپ، از جمله «خروج از توافق فاجعه‌بار ایران» ممکن شد.

وی گفت: «این واقعا یک تغییر الگوی اساسی [تحول پارادایم] است و آن چه پرزیدنت ترامپ تلاش کرد در سه سال گذشته انجام دهد این است که رویکردهای متعدد دولت‌های قبلی در خاورمیانه را که سرانجامی نداشتند و در راستای منافع آمریکا نبوند شناخت ... آن چه او انجام داد این بود که تلاش کرد کشورهای مختلف را در منطقه حول منافع مشترک‌ آنها – و نه تمرکز بر گلایه‌های تاریخی آنها – جمع کند.»

XS
SM
MD
LG