لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

وزیر اطلاعات اسرائیل: انتظار می‌رود بحرین و عمان نیز برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل گام بردارند


الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل
الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل

وزیر اطلاعات اسرائیل روز یکشنبه ۲۶ مرداد گفت که بحرین و عمان می‌توانند به عنوان کشورهای بعدی حاشیه خلیج فارس که مسیر امارات متحده عربی را برای رسمی کردن روابط خود با اسرائیل طی می‌کنند، شناخته شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اِلی کوهن به رادیوی ارتش اسرائیل گفت: «در پی این توافق [میان اسرائیل و امارات]، توافق‌های بیشتری، هم با کشورهای بیشتری در خلیج [فارس] و هم با کشورهای مسلمان در آفریقا، در راه خواهد بود.»

وی افزود: «من فکر می‌کنم بحرین و عمان قطعا در دستور کار باشند. به علاوه، طبق ارزیابی من، امکان دارد در سال‌های آتی توافق صلح با کشورهای بیشتری در آفریقا، در رأس آنها سودان، حاصل شود.»

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد ایالات متحده پیشتر در روز جمعه گفته بود که کاخ سفید با کشورهای «متعددی» در منطقه در تماس بوده است و تلاش می کند توافق‌های بیشتری را به تحقق برساند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با برنامه «ملاقات با مطبوعات» شبکه ان‌بی‌سی،‌ در پاسخ به پرسشی درباره احتمال این که سایر کشورهای عربی و کشورهای منطقه خلیج فارس پا جای پای امارات متحده عربی گذاشته و اقدام به عادی‌سازی روابط‌شان با اسرائیل کنند، گفت که او امیدوار است چنین چیزی روی دهد و کشورهای بیشتری این اقدام را انجام دهند.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

جرد کوشنر، مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه و از مشاوران ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز روز یکشنبه گفت که توافق تاریخی اخیر میان اسرائیل و امارات متحده عربی در نتیجه سه سال و نیم کار مداوم بر اساس سیاست‌های مبتنی بر عقل سلیم و منطق پرزیدنت ترامپ، که همواره می‌خواهد بهترین سیاست‌ها را برای دستیابی به بهترین نتایج در پیش بگیرد، به دست آمده است.

به دنبال توافق تاریخی هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.

XS
SM
MD
LG