لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

وزیر خارجه اسرائیل به مراکش رفت؛ نخستین سفر پس از ارتقاء روابط دو کشور


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل

به گزارش رویترز، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، چهارشنبه وارد مراکش شد.

این نخستین سفر دیپلمات ارشد این کشور به مراکش از سال ۲۰۰۳ و پس از ارتقای روابط اورشلیم و رباط است.

اسرائیل و مراکش سال گذشته پس از میانجی‌گری آمریکا روابط دیپلماتیک‌شان را از سر گرفتند و در دسامبر سال گذشته بر اساس یک توافق‌نامه‌ با پروازهای مستقیم میان دو کشور موافقت کردند. در این توافقنامه ایالات متحده نیز حق مالکیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت.

یائیر لاپید در فرودگاه مورد استقبال یکی از مقامات وزارت خارجه مراکش قرار گرفت. وزیر خارجه اسرائیل بر اساس برنامه تنظیم شده با ناصر بوریتا و نادیا فتاح علاوی، وزیران خارجه و گردشگری مراکش، ملاقات خواهد کرد.

آقای لاپید در این سفر نمایندگی دیپلماتیک اسرائیل در رباط را افتتاح می‌کند و به معبد تاریخی بت ال کازابلانکا خواهد رفت.

وزیر خارجه اسرائیل گفت که «این دیدار تاریخی، ادامه دوستی دیرینه، ریشه‌ها، و سنت‌های عمیقی است که جامعه یهودیان در مراکش و جامعه بزرگ اسرائیلی‌ها با منشا مراکش دارند.»

مراکش یکی از چهار کشور عربی به همراه امارات متحده عربی، بحرین، و سودان بود که سال گذشته براساس توافق‌نامه‌ای که توسط آمریکا طراحی شد، روابط خود را با اسرائیل عادی کرد. پیش از این چهار کشور عربی، فقط مصر و اردن با اسرائیل روابط کامل داشتند.

این توافق موجب خشم فلسطینی‌ها شد. آنها مدت‌ها است در پی حمایت کشورهای عربی برای تشکیل کشور مستقل خود هستند.

مقامات مراکشی می‌گویند که آنها روابط سطح متوسط این کشور با اسرائیل را که به دنبال همبستگی با قیام فلسطینی‌ها در سال ۲۰۰۰ میلادی سرد شده بود، بهبود می‌بخشند و در عین حال از راهکار تشکیل دو کشور جداگانه حمایت می‌کند.

مراکش تا هنگام تأسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ یکی از بزرگ‌ترین جوامع یهودی در منطقه را داشت. با فرار یا اخراج یهودیان از بسیاری از کشورهای عربی، گفته می‌شود که از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۴ حدود ۲۵۰ هزار یهودی از مراکش به اسرائیل رفتند.

در حال حاضر تنها حدود سه هزار یهودی در مراکش زندگی می‌کنند. این در حالی است که صدها هزار اسرائیلی می‌گویند که اجداد آنها مراکشی بودند.

XS
SM
MD
LG