لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

جروزالم پست: نفوذ نظامی ایران، هدف عمده حملات هوایی اخیر در سوریه


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه روز شنبه ۱۱ بهمن درباره حملات هوایی در منطقه تحت نفوذ شبه‌نظامیان طرفدار ایران در دیرالزور گزارش داد و گفت، العباس، حوالی ابوکمال در نزدیکی مرز عراق، هدف قرار گرفته است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز یکشنبه در گزارشی با این مقدمه نوشت، این منطقه در گذشته نیز اغلب هدف حمله قرار گرفته است و رسانه‌های وابسته به رژیم سوریه اسرائیل را مسئول حملات گذشته معرفی کرده‌اند.

گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین به انفجارهای اسرارآمیز ۱۳ و ۲۲ ژانویه اشاره کرده و گفته است که برخی گزارش‌ها در ۲۲ ژانویه از حملات هوایی نزدیک منطقه الزاملیه در جنوب شرق مصیاف حکایت داشتند.

حملات هوایی ۱۳ ژانویه مواضع شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه در نزدیکی مرزهای عراق را هدف گرفتند. این چهارمین حمله هوایی مشابه در طول چند هفته بوده و به نوشته این روزنامه، گفته شده که آمریکا به عاملان حمله کمک اطلاعاتی کرده است.

به نظر می‌رسد شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی، مانند لشکر فاطمیون که از داوطلبان شیعه افغان تشکیل شده است، تحت تاثیر آن حملات قرار گرفته‌اند و طبق گزارش‌ها مجبور به ترک منطقه و رفتن به عراق شده‌اند.

به نوشته جروزالم پست، حملات ۱۳، ۲۲ و ۳۰ ژانویه بخشی از الگویی هستند که طی سال‌ها شکل گرفته و در حالی که منابع سوری انگشت اتهام را به سمت اسرائیل نشانه می‌گیرند، ایران تصمیم گرفته است به سکوت خود ادامه دهد.

اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه و در امتداد مرزهای خود را یک تهدید عمده می‌داند. جمهوری اسلامی گفته است که حدود هزار تن از اعضای سپاه پاسداران در گذشته در سوریه بوده‌اند؛ این آمار اکنون باید اندکی پایین‌تر باشد.

در ژانویه ۲۰۱۹، رئیس سابق ستاد مشترک نیروهای مسلح اسرائیل گفت کشورش هزار حمله هوایی علیه مواضع ایران در سوریه انجام داده است. بعد از آن هم اسرائیل به حملات دیگری مانند اوت و نوامبر ۲۰۲۰ اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG