لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌های اولیه نشان‌دهنده دست داشتن ایران در انفجار کشتی اسرائیلی است  


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید که «ارزیابی اولیه» او این است که ایران مسئول انفجار یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان بوده است.

به گزارش رویترز، آقای گانتز روز شنبه ۹ اسفند با اشاره به این که «ایران به دنبال ضربه زدن به زیرساخت‌ها و شهروندان اسرائیل است»، گفت که به دلیل نزدیک بودن موقعیت مکانی كشتی به ایران می‌‌توان چنین ارزیابی کرد که «کار ایرانی‌ها بوده است.»

وزیر دفاع اسرائیل در عین حال تاکید کرد که این ارزیابی اولیه او است و افزود كه هنوز باید تحقیقات دقیق‌تری انجام شود.

یک کشتی باری با مالکیت اسرائيلی است روز جمعه در آب‌های خاورمیانه دچار انفجار شد. علت این انفجار هنوز مشخص نشده است.

محل انفجار دریای عمان گزارش شده است. این منطقه در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد یک رشته انفجارهایی بود که نیروی دریایی آمریکا، ایران را مسئول آنها دانست. در آن زمان تهدیدات متقابل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و رهبران ایران علیه یکدیگر افزایش یافته بود. تهران اتهامات دست داشتن در آن انفجارها را، که پس از خروج ترامپ از توافق برجام روی داده بود، رد کرد.

در حالی که جزئیات انفجار هنوز روشن نیست، دو مقام دفاعی آمریکایی که نامشان منتشر نشده است به آسوشیتدپرس گفته اند که بر اثر این انفجار در کشتی دست کم چهار حفره ایجاد شده است که دو حفره اندکی بالای خط آب است.

در هفته های اخیر، و در حالی که دولت جو بایدن مسئله تماس دوباره با ایران و بازگشت به برجام را بررسی می کند، تهران نقض تعهداتش در توافق هسته ای برجام را شدت بخشیده است تا به نوشته آسوشیتدپرس، اهرم فشاری علیه واشنگتن در اختیار داشته باشد.

XS
SM
MD
LG