لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

تلویزیون اسرائیلی: مقامات موساد در دیدار با رئیس «سیا»‌ ابراهیم رئیسی را فردی «بی‌رحم، فاسد، و فاقد تعادل روانی» معرفی کردند


ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا» - عکس آرشیوی
ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا» - عکس آرشیوی

روزنامه «تایمز اسرائیل» در گزارشی گفته است مقامات اسرائیل در دیدار با رئیس سیا در اورشلیم تلاش کرده‌اند با نسبت دادن اختلال روانی به ابراهیم رئیسی، و معرفی او به عنوان فردی بی‌رحم و فاسد، آمریکا را از برقراری مجدد روابط با حکومت ایران برحذر دارند.

بنا بر این گزارش در روز سه‌شنبه ۱۹ مردادماه (‍۱۰ اوت) در اورشلیم، در دیدار دیوید بارنیا، رئیس موساد، با ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، مقامات موساد با ارائه اطلاعاتی مدعی شدند ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، شایستگی و توانایی انجام مذاکره بر سر توافق هسته‌ای جدید و اجرای تعهدات خود را ندارد.

تلویزیون کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد که بارنیا شخصا پرونده‌ای در باره رئیسی به برنز عرضه کرد که در آن رئیسی به عنوان فردی به شدت افراطی، بیرحم، فاسد، و فاقد ثبات، تصویر شده است. خبر کانال ۱۲ بدون ذکر منبع، گفت: «موساد رئیسی را فردی با اختلالات روانی توصیف کرد.»

ٰابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی - عکس آرشیوی
ٰابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی - عکس آرشیوی

هر چند در باره جزئیات مذاکرات ویلیام برنز در اورشلیم گزارش رسمی منتشر نشده، ولی پایگاه خبری والا وابسته به گروه انتشاراتی هاآرتص اسرائیل، گزارش داد که ویلیام برنز در اورشلیم قرار است با نفتالی بنت، نخست وزیر، و دیوید بارنیا‌، رئیس سازمان جاسوسی موساد، ملاقات کند.

تایمز اسرائیل در گزارش خود یادآور می‌شود ویلیام برنز،‌ که یک دیپلمات باسابقه وزارت خارجه آمریکا است، در بازسازی روابط آمریکا با ایران که به توافق هسته‌ای برجام منتهی شد، نقشی کلیدی ایفا کرده است. این روزنامه می‌افزاید، اسرائیل با احیای برجام که دولت پرزیدنت جو بایدن برای آن تلاش می‌کند، مخالف است.

سفر رئیس سیا به اسرائیل در میانه حملات به تاسیسات کشتیرانی ایران و کشتی‌های تجاری اسرائیلی در آن چه تحلیل‌گران «جنگ سایه» توصیف می‌کنند، انجام می‌گیرد.

وزیران خارجه کشورهای عضو گروه «جی هفت» حمله به نفتکش «مرسر استریت» را به حکومت ایران نسبت داده‌اند. ارتش آمریکا هم در گزارشی تحقیقاتی، پهپادهای ساخته شده در جمهوری اسلامی ایران را عامل حمله تشخیص داد. حکومت ایران این اتهامات را رد کرد.

بنی گنتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه حکومت ایران را «بزرگترین تهدید صلح در منطقه» توصیف کرد و از جامعه جهانی خواست با «تجاوز ایران» مقابله کند.

ویلیام برنز همچنین قرار است در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودمختار فلسطینی، دیدار کند و چنان که والا نیوز گزارش داده، با مجید فرج، رئیس اداره اطلاعات تشکیلات فلسطینی، هم دیدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG