لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

نتانیاهو در واکنش به توافق اسرائیل با بحرین: «دوران جدید صلح» رقم خورده است؛ بحرین: توافق به نفع منطقه است


آٰرشیو
آٰرشیو

پس از آن که پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۱ شهریور از «یک موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز با تایید این خبر که کشورش با پادشاهی بحرین، روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند، این تحولات را آغازگر «دوران جدید صلح» دانست.

نخست وزیر اسرائيل در پیامی ویدیویی با اشاره به توافق با امارات و توافق با بحرین گفت: «ما سال‌ها برای دستیابی به این مهم مشغول کار بودیم؛ ولی اگر به خاطر رهبری قدرتمند پرزیدنت ترامپ و تیم توانای او نبود، ما به این [نقطه] نمی‌رسیدیم. و من می‌خواهم از جانب مردم اسرائيل و ... از جانب بسیاری از مردم خاورمیانه و سراسر جهان از او تشکر کنم.»

آقای نتانیاهو گفت: «بین دومین و سومین توافق صلح میان [اسرائیل و] یک کشور عربی ۲۶ سال طول کشید. اما اکنون تنها ۲۹ روز زمان برده است تا از سومین توافق صلح به چهارمین [برسیم.] چه تغییر چشمگیری!»

در همین حال، جروزالم پست نیز به نقل از آقای نتانیاهو نوشت که این توافق یک «دوران جدید صلح» را رقم زده است. او در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: «ما سال‌ها در زمینه صلح سرمایه‌گذاری کردیم و حالا صلح روی ما سرمایه‌گذاری می‌کند [و] سرمایه‌گذاری‌های واقعا عمده‌ای را وارد اقتصاد اسرائیل می‌کند، و این بسیار مهم است.»

شیخ عبدالله بن راشد بن عبدالله آل خلیفه، سفیر بحرین در آمریکا، نیز با انتشار توئیت‌هایی به نقل از مشاور دیپلماتیک پادشاه بحرین گفت که ایجاد روابط میان بحرین و اسرائيل به نفع امنیت و ثبات و رفاه منطقه است و این پیامی مثبت و دلگرم کننده را به مردم اسرائيل می‌فرستد که «یک صلح عادلانه و جامع با مردم فلسطینی بهترین مسیر است و نفع واقعی برای آینده آنها و آینده مردم منطقه دارد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در همین روز با انتشار بیانیه مشترک آمریکا، بحرین، و اسرائيل در یک توییت، خبر داد که «دو دوست بزرگ ما» بر سر «پیمان صلح» توافق کرده‌اند.

خبر توافق اسرائيل و بحرین برای برقراری روابط کمتر از یک ماه پس از توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائيل و امارات متحده عربی اعلام می‌شود.

XS
SM
MD
LG