لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

بازتاب جهانی سانسور کمک داور زن فوتبال در صدا و سیمای جمهوری اسلامی


سیان مسی الیس
سیان مسی الیس

سانسور تصاویر کمک داور زن یکی از مسابقات لیگ برتر فوتبال انگلیس در صدا و سیمای جمهوری اسلامی بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان داشت.

به نوشته تارنمای خبری «دیلی‌میل»، یکشنبه گذشته در جریان مسابقه تیم‌های تاتنهام و منچستریونایتد، صدا و سیما تمامی صحنه‌هایی که سیان مسی الیس، کمک داور زن مسابقه، در آن حضور داشت، سانسور کرد و به جای آن تصاویر ورزشگاه و کوچه و خیابان‌های محله‌های اطراف پخش شد.

این سانسور نامتعارف که در حدود صد بار صورت گرفت، شامل لحظات حساس مسابقه نیز بود، و موجب خشم تماشاگران ایرانی شد.

به گفته یک گروه حقوق مدنی ایرانی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویر کمک داور زن را به این دلیل سانسور کرد که نمی‌خواست بینندگان تلویزیونی او را که شورت ورزشی پوشیده بود، ببینند.

این سازمان مدعی است که تصاویر سیان مسی الیس که یکی از بهترین کمک‌داورهای فوتبال انگلیس است، به دلیل قوانین سختگیرانه مذهبی در ایران، بارها توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی سانسور شده است.

سیان مسی الیس
سیان مسی الیس

سازمان «My Stealthy Freedom»، که با نام فارسی آن «آزادی‌های یواشکی» نیز شناخته می‌شود و علیه قوانین تبعیض‌آمیز جنسیتی در ایران فعالیت می‌کند، نوشت که حضور یک کمک داور زن مسئولان سانسور در صدا ‌سیما را دچار مشکل کر‌‌د.

به گفته این سازمان، راهکار صدا و سیما، پخش تصاویر مونتاژی از ورزشگاه، کوچه، و خیابان به جای کمک داور بود، که با توجه به تعداد زیاد صحنه‌های سانسوری بسیار مسخره بود.

این در حالی است که گزارشگر ایرانی مسابقه نیز که همان صحنه‌های سانسور شده را می‌دید، با مشکلات زیادی مواجه شد، و مجری برنامه هم در پایان گفت که امیدوار است تا بینندگان از تماشای این برنامه جغرافیایی (کوچه و خیابان‌های منطقه) لذت برده باشند.

به گفته این‌ سازمان حقوق مدنی ایران «سانسور در دی‌ان‌ای جمهوری اسلامی است، و نباید این موضوع عادی تلقی شود. این فرهنگ ایران نیست، بلکه ایدئولوژی یک رژیم سرکوبگر است.»

این‌ نخستین باری نیست که تلویزیون حکومتی ایران، مسابقات فوتبال غربی را سانسور می‌کند.

برخی از موارد سانسور در این رسانه، به قدری عجیب است که به سوژه‌های طنز و سرگرمی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود.

باشگاه رم
باشگاه رم

در سال ۲۰۱۸ در جریان مسابقه تیم‌های فوتبال رم و بارسلونا، تماشاگران ایرانی متوجه شدند که بخشی از آرم یا لوگوی باشگاه رم در صدا و سیما محو شده است.

در آرم باشگاه رم، یک گرگ ماده در حال شیر دادن به موسسان دو قلوی اسطورهای رم، رومولوس و رموس، دیده می‌شود، ولی صدا و سیمای جمهوری اسلامی پستان‌های این گرگ را سانسور کرد و بصورت مات نشان داد.

XS
SM
MD
LG