لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۵

ده‌ها هزار کرد ایرانی در عراق در انتظار کمک سازمان ملل متحد برای انتقال به کشور سوم هستند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شبکه خبری الجزیره با اشاره به ماجرای بهزاد محمودی، پناهجوی کردی که از ایران آمده بود و پس از خودسوزی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اربیل جانش را از دست داد، از شرایط نابسمانی که این پناهجویان در آن زندگی می‌کنند، نوشته است.

در این گزارش، دوست بهزاد محمودی که او نیز قرار بود همراه با بهزاد خود را به آتش بکشد گفته است که بهزاد نزد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست اسکان موقت و پناهندگی در کشور سوم کرده بود، اما پاسخی دریافت نکرده بود.

دوست بهزاد محمودی که نامش فاش نشده است می‌گوید هر دو نفر به عنوان کارگر ساختمانی در اربیل استخدام شده بودند؛ اما توان تهیه مکانی برای اقامت را نداشتند و با خطر اخراج و بازگردانده شدن به ایران روبرو بودند. با این حال به رغم درخواست‌های مکرر هیچ کمک مالی از سازمان ملل دریافت نکردند.

فراس الخطیب، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در گفتگویی تلفنی با الجزیره گفته است که دفتر سازمان ملل متحد در اربیل در حال رسیدگی به پرونده‌های ۱۰ هزار کرد ایرانی، مطابق با استانداردهای تعیین شده در قوانین بین المللی، است. آقای الخطیب همچنین گفت در این فرآیند باید اطمینان حاصل کنند که پناهجویان، غیرنظامی هستند و سابقه فعالیت نظامی ندارند.

XS
SM
MD
LG