لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

نامه گروهی از اقتصاددانان ایرانی خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری؛ هشدار شورای نگهبان: تبلیغ قبل از تأیید صلاحیت ممنوع است


آرشیو
آرشیو

گروهی از اقتصاددانان ایران در نامه‌ای خطاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، پرسش‌هایی را مطرح کرده و خواهان اعلام موضع و پاسخگویی آنها شده‌اند. در همین حال، شورای نگهبان به داوطلبان یادآوری کرد که هرگونه تبلیغ انتخاباتی پیش از تایید صلاحیت نامزدها ممنوع است.

در این نامه که ۴۴ اقتصاددان ایرانی آن را امضا کرده‌اند، ضمن طرح هجده پرسش کلیدی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آتی، از آنها خواسته شده است با پاسخ دادن به این پرسش‌ها، برنامه‌های‌شان و امکان تحقق آن را مشخص کنند تا رای‌دهندگان با مواضع و دیدگاه‌های آنها، به‌ویژه در حوزه اقتصاد، بیشتر آشنا شوند.

افزایش رشد اقتصادی و اشتغال پایدار، کاهش نرخ تورم به تک رقمی و سپس تورم زیر ۵ درصد، کاهش فقر و بهبود توزیع درآمد، حفظ ارزش پول ملی، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان، کاهش فساد و ایجاد شفافیت، و ایجاد و تقویت بستر‌ها و ساختار رقابت اقتصادی شماری از مطالباتی است که در این نامه عنوان شده است.

در نامه اقتصاددانان به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، همچنین بر تعامل سازنده با جهان و دیپلماسی قوی، رفع تحریم‌ها، لحاظ کردن اهداف اقتصادی و تقویت رفاه اجتماعی در اقدا‌م‌های سیاسی، تقویت عدالت در تصویب و اجرای قوانین و مقررات، و تقویت جایگاه قوه مجریه تاکید شده است.

در همین حال سخنگوی شورای نگهبان امروز به داوطلبان انتخابات یادآوری کرد که تبلیغات رسمی انتخاباتی، بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها آغاز خواهد شد و قبل از آن، ممنوع است.

XS
SM
MD
LG