لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

یادداشت گروگان سابق| درس‌هايى از ۳ سال حبس در ايران: ماهیت رژیم و استفاده از تنش با آمريكا براى پيشبرد اهدافش


ژیو وانگ پس از آزادی از زندان در زوریخ مورد استقبال برایان هوک قرار گرفت
ژیو وانگ پس از آزادی از زندان در زوریخ مورد استقبال برایان هوک قرار گرفت

ژیو وانگ، شهروند آمریکایی که مدتی در ایران زندانی بوده است می‌گوید دو جناح به اصطلاح «میانه‌رو» و «تندرو» در ایران هدفی مشترک دارند و آن حفظ رژیم برای تأمین منافع هر دوطرف است.

ژیو وانگ دانش آموخته دانشگاه پرینستون که از سوی رژیم ایران به گروگان گرفته شده بود و دولت پرزیدنت ترامپ او را به به خانه بازگرداند روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور در مقاله‌ای در «فارین افرز» نوشت: «آمریکاستیزی، هسته اصلی ایدئولوژی جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهد که ایران را به عنوان حامی مسلمانان مقابل امپریالیسم آمریکا جلوه دهد. حکومت ایران علاقه ای به آشتی یا عادی سازی روابط با آمریکا ندارد چرا که این اقدام موجب بی اعتبار شدن ماهیت وجودی رژیم می‌شود. در عین حال تهدید یک دشمن خارجی، سرکوب داخلی رژیم و تلاش برای گسترش نفوذ در سراسر خاورمیانه و فرای آن را توجیه می کند.»

آقای وانگ برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و بازداشت شد از تغییر دیدگاه خود نسبت به ماهیت و رویکرد رژیم ایران نوشته است و شرح می‌دهد که به بازجوی وزارت اطلاعات در بازداشت گفته است: «به نظرم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا باید به تهران سفر کند و فصل جدیدی در روابط دو کشور باز کند درست همانطور که ریچارد نیکسون در سال ۱۹۷۲ وقتی به پکن رفت. این اظهار نظر من که رئیس جمهور آمریکا باید به منظورعادی‌سازی روابط به ایران سفر کند بعداً در یک پرونده مسخره یک‌ساله به عنوان مدرکی علیه من استفاده شد. من به تلاش به «براندازی نرم» و «نفوذ» با هدف سرنگونی رژیم ایران متهم شدم.»

ژیو وانگ دریافته است که امید او به بهبود روابط دو کشور بر اثر توافق موسوم به برجام و همچنین اصلاحات سیاسی در ایران «بی‌اساس» بوده است: «حبس من در ایران با توافق هسته ای ایران همزمان شد که هدفش محدود کردن برنامه هسته ای ایران در ازای برداشتن برخی از تحریم های بین المللی بود و نشانه‌ای از آغاز فصل جدیدی در روابط ایران و آمریکا بود اما از دید من، چنین نگاه آرمان‌گرایانه‌ای به اندازه امید به اصلاحات سیاسی در داخل کشور بی اساس بود. از نظر من رژیم ایران مشتاق سود اقتصادی بود اما در عین حال به ویژه سپاه از این نگران بودند که این توافق منجر به آزادی سیاسی و اقتصادی شود و منافع رژیم به خطر بیافتد. به همین دلیل، به سرعت بخش خصوصی، به ویژه حوزه فن‌آوری را خفه کردند.»

او افزوده است: « قانونگذاران آمریکایی و عموم مردم باید بدانند که بقای حکومت ایران مستلزم حفظ خصومت با ایالات متحده آمریکا است و جمهوری اسلامی برای نگه داشتن این وضعیت – بدون آنکه منجر به جنگ و یا نابودی رژیم شود – بازی انجام می‌دند که متأسفانه عواقب واقعی آن رنجی است که نصیب اشخاصی مانند من و همچنین مردم عادی در سراسر ایران و خاورمیانه خواهد شد.»

به اعتقاد آقای وانگ « گروه‌‌های به اصلاح «میانه‌رو» در ایران یک نیروی سیاسی واحد نیستند و برنامه و رهبری مشخصی ندارند که بتوانند جایگزینی واقع‌بینانه برای «مخالفان» تندرو خود باشند. آنها حتی زمانی که در قدرت هستند منابع اقتصادی و نظامی قابل توجهی در اختیار ندارند. میانه‌روها در واقع چهره دیگری از همین‌ رژیم هستند و همزیستی مسالمت‌آمیزی با طرف مقابل خود دارند: «تندروها به میانه‌روها برای انجام تعاملات بین‌المللی اعتماد می‌کنند و میانه‌روها برای حفظ امتیازات سیاسی خود به تندروها تکیه دارند.»

او تاکید می‌کند که « هر دو جناح هدفی مشترک دارند و آن حفظ رژیم برای تأمین منافع هر دوطرف است.»

جمهوری اسلامی ایران آقای وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرده بود اما دولت پرزیدنت ترامپ موفق به کسب آزادی او شد. ژیو وانگ در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۸ با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد و در زوریخ برایان هوک شخصا به استقبال او رفت.

پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو با استقبال از بازگشت این شهروند آمریکایی به خانه از ادامه تلاش‌هایشان برای آزادی همه آمریکاییانی که به ناحق گروگان گرفته شده‌اند خبر دادند.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

از صفحه ویژه آزادی ژیو وانگ دیدن فرمایید.

XS
SM
MD
LG