لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

یک دادگاه فدرال آمریکا، ایران را به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار غرامت به بازماندگان بمبگذاری الخُبَر عربستان محکوم کرد


ساختمان الخُبَر در عربستان سعودی که در پی انفجار یک کامیون حامل مواد منفجره تخریب شد
ساختمان الخُبَر در عربستان سعودی که در پی انفجار یک کامیون حامل مواد منفجره تخریب شد

یک قاضی فدرال در واشنگتن پایتخت آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار غرامت به نظامیان آمریکایی و خانواده‌هایشان، که در انفجار ساختمان الخُبَر در عربستان سعودی زخمی شدند، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز سه شنبه ۱۷تیر قاضی برلی هاول این رای را صادر کرد.

در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۶ میلادی (۴ تیر ۱۳۷۵ خورشیدی) بر اثر انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر الخُبَر عربستان، ۱۹ سرباز آمریکایی کشته و حدود ۴۰۰ تن زخمی شدند.

این غرامت بر اساس شکایت ۱۴ عضو نیروی هوایی آمریکا که در حادثه زخمی شدند و ۲۱ نفر از اعضای خانواده های آنان از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و وزیر اطلاعات تعیین شد. دادگاه فدرال آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد که کامیون و چند تن مواد منفجره را برای نیروهای حزب الله فراهم کرده تا ساختمان محل اقامت نیروهای نظامی آمریکا و خانواده هایشان در ظهران عربستان را منفجر کنند.

این قاضی فدرال دوسال پیش نیز ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان محکوم کرده بود.

شکایت نظامیان و خانواده قربانیان بر اساس قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی در برابر تروریسم صورت گرفت. دولت ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان و برهم زننده صلح و ثبات در کشورهای منطقه می‌داند.

شهر خبر در ساحل خلیج فارس است و با پلی عربستان را به کشور بحرین وصل می‌کند.

XS
SM
MD
LG