لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

ادامه برخوردهای امنیتی با معترضان به سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ یک تهیه‌کننده تئاتر به سه سال حبس محکوم شد


مسعود حکم‌آبادی، پژوهشگر و تهیه‌کننده تئاتر در ایران/ عکس: شبکه‌های اجتماعی
مسعود حکم‌آبادی، پژوهشگر و تهیه‌کننده تئاتر در ایران/ عکس: شبکه‌های اجتماعی

در ادامه برخوردهای امنیتی با معترضان به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه، این بار یک تهیه‌کننده تئاتر به سه سال حبس محکوم شد.

مسعود حکم‌آبادی، پژوهشگر و تهیه‌کننده تئاتر در ایران، از جمله افرادی بود که در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی گروه تئاترش جشنواره حکومتی فجر را در سال گذشته تحریم کرد.

برخی رسانه‌های داخل ایران اتهام آقای حکم آبادی را فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به آیت‌الله خمینی اعلام کرده و نوشته‌اند که تحریم جشنواره فجر یکی از دلایل محکومیت این تهیه‌کننده تئاتر به سه سال حبس است.

پیشتر گزارش شده بود که اعضای سه گروه تئاتر در مشهد که اولین گروه‌های انصراف‌دهنده از جشنواره فجر بوده‌اند، بازداشت شدند و پس از آن بیانیه‌ای را در رابطه با بازگشت به این جشنواره منتشر کردند.

از سوی دیگر در پی انصراف‌ گسترده هنرمندان از جشنواره حکومتی فجر در ایران فشارهای امنیتی نیز افزایش یافت، به طوری که یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده بود که طرحی را برای «محرومیت» هنرمندان معترض و انصراف دهنده از جشنواره‌های فجر به مجلس ارائه خواهند داد.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اواخر آوریل ۲۰۲۰ دست کم ۱۳ نفر را صرفا به دلیل اعتراض مسالمت آمیز به حمله مرگبار سپاه به هواپیمای اوکراینی و انکار اولیه حکومت ایران در حمله به آن هواپیمای مسافربری، به حبس های طولانی مدت محکوم کرده است.

پیشتر در ماه ژانویه، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفته بود که حدود ۳۰ نفر در رابطه با اعتراضات دستگیر شده اند و تعداد نامشخصی نیز در رابطه با هدف قرار دادن هواپیما بازداشت شده اند.​

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه در تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

XS
SM
MD
LG