لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

مصطفی تاجزاده در نامه به خامنه‌ای، خواستار بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی شد؛ گفتگو با رسول نفیسی


مصطفی تاجزاده، داوطلب نامزدی مقام ریاست جمهوری- عکس ایلنا
مصطفی تاجزاده، داوطلب نامزدی مقام ریاست جمهوری- عکس ایلنا

نامه سرگشاده مصطفی تاجزاده، داوطلب نامزدی مقام ریاست جمهوری به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سایر مسائل انتخاباتی از جمله اختلاف رئیس جمهوری با شورای نگهبان را تحت الشعاع قرار داده است.

آقای تاجزاده دراین نامه به آقای خامنه ای پیشنهاد کرده است با درنظر گرفتن تجربه ۴۲ ساله وقت آن است که در قانون اساسی کنونی بازنگری شود، ریاست جمهوری در رهبری ادغام گردد، دوره تصدی رهبری، یک مدت محدود و معین باشد.

این فعال سیاسی همچنین پیشنهاد داده، اصولی از قانون اساسی که به گفته او منشا اختلال و اختلاف در اداره صحیح کشور می شوند و زمینه سوء استفاده کنندگان و قانون شکنان را فراهم می سازند، اصلاح شوند.

آقای تاجزاده نهادهای زیر نظر مستقیم رهبری ازجمله قوه قضائیه و صداوسیما را به انحراف متهم کرده و گفته است این نهادها به هیچ مرجعی پاسخگو نیستند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تغییر و بازنگری در برخی اصول از جمله ولی فقیه، اسلامیت و جمهوریت نظام را اجازه نمی‌دهد.

در تاریخ جمهوری‌ اسلامی، تنها یکبار در سال ۱۳۶۸ و بعد از مرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی،‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی بازنگری شد که در آن سمت نخست وزیری حذف شد، اختیارات رئیس جمهوری افزایش یافت و همچنین اختیارات رهبر جمهوری اسلامی افزایش یافت.

رسول نفیسی استاد دانشگاه استرایر در ویرجینیا به صدای آمریکا می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی ایران این پیشنهادها برای تغییر قانون اساسی را نخواهد پذیرفت. وی گفت در سالهای اخیر سویه جمهوری اسلامی ایران هرگز به طرف گشایش نبوده بلکه به سوی بستن فضا بود.

XS
SM
MD
LG